Wycieczka do Kłóbki - 07.10.2015 r.

Uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Kujawsko - Dobrzańskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Grupę po skansenie oprowadzał przewodnik, który przybliżył historię zabytków znajdujących się na terenie skansenu.

Dzieci zwiedziły trzy zagrody chłopskie, kuźnię, olejarnię, starą karczmę, wiatrak oraz remizę strażacką. Wzięły udział w zajęciach interaktywnych pod hasłem:

- „W domu i zagrodzie naszych pradziadków”;

- „Kajet, tabliczka i obsadka, czyli w szkole pradziadka”.

Atrakcją przygotowaną przez pracowników było noszenie wiader za pomocą nosideł, pranie na tarze, wyżymanie oraz suszenie na wiklinowym płocie.

Podczas lekcji w szkole uczniowie poznali wyposażenie sali lekcyjnej, dawne przybory oraz kary, jakie kiedyś stosowano (,,łapy”, ,,ośla ławka”, ,,klęczenie  na grochu”). Brali również udział w zajęciach kaligraficznych, na zakończenie których otrzymali zaświadczenie o odbyciu lekcji kaligrafii w muzealnej szkole.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie dworu rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego.

Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń, radości i zadowolenia.

Autor: K. Witczak, B. Kuś