Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2414215
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Biblioteka

Biblioteka

 

 

Bibliotekarz mgr Jolanta Pawlak zaprasza do biblioteki 

Godziny otwarcia: 

Poniedziałek      8oo-1330 

                                                                                 Wtorek         8oo-1330 

                                                                                  Środa          8oo-1330 

Czwartek          8oo-1430 

Piątek               8oo-1300 

  

Biblioteka Szkolna -Szkolne Centrum Informacji dysponuje obecnie pięcioma komputerami z  dostępem do Internetu monitorowanym przez program Cenzor, który blokuje dostęp do stron niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży.

Uczniowie naszej szkoły korzystają obecnie w większym stopniu z zasobów Internetu, programów edukacyjnych, encyklopedii multimedialnych. Mogą tworzyć własne dokumenty, prezentacje multimedialne oraz korzystać
z dostępnych w bibliotece programów edukacyjnych. SCI czynne jest w godzinach pracy biblioteki.

ZAPRASZAMY

 

PATRONI ROKU  2023

 

 Rok 2023 rokiem: Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.

 Patronami roku 2023 będą też: Mikołaj Kopernik, Jan MatejkoWisława Szymborska.

 

                     

PATRONI ROKU  2022

Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski będą patronować rokowi 2022.

 

 

2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego Patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm

 

PATRONI ROKU 2021

         Sejm Rzeczypospolitej  Polskiej ustanowił patronów  roku 2021.  

         Wśród nich uhonorowani zostali pisarze:

 

           Cyprian Kamil Norwid (1821 – 1883)  w 200.  rocznicę urodzin;  

            poeta,  dramatopisarz i artysta epoki romantyzmu.

 

       

 

 

 

 

 

         Stanisław Lem (1921 – 2006)  w 100.  rocznicę urodzin;  

         najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki.

 

           

 

 

 

         Tadeusz Różewicz (1921 – 2014)  w 100.  rocznicę urodzin;  

         wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik.

 

       

 

 

 

 

          Krzysztof Kamil Baczyński (1922 – 1944)  w 100.  rocznicę urodzin; 

          jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów.

 

                                                 

 

 

 

 

 Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki

 

Jego ideą jest "uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw".

 

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki" - głosi uchwała.

 

 


 

 

 

Rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta 

                                                

 

Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich autorów XX w., twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Do najsłynniejszych prac Herberta należą tomy poezji: "Struna światła" (1956), "Studium przedmiotu" (1961) i "Pan Cogito" (1974), a także książki eseistyczne: "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993). Poeta jest kawalerem Orderu Orła Białego, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Herdera, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Nagrody Jerozolimskiej i nagrody Złotego Mikrofonu.(PAP

 

 

 

Rok 2017 ogłoszono :

 

i

 

Rok Rzeki Wisły ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w uchwale "Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego".

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustanowienie roku 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego ma być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści, jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent".

 

 

Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 r. 150. rocznicą urodzin - jak zaznaczono w uchwale - "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków". Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów" - napisano w uchwale.

 

 

Honorat Koźmiński- kapucyn, który - jak zaznacza uchwała - całym swoim życiem dowiódł, że wartości, którymi się kierował i działania, jakie podejmował służyć miały drugiemu człowiekowi, a zwłaszcza temu najbiedniejszemu, najbardziej potrzebującemu - jego rozwojowi zarówno duchowemu, jak i społecznemu.

 

 

Tadeusz Kościuszko-Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość" .Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki" - zaakcentowano w przyjętej uchwale.

 

 

Rok 2016 ogłoszono:

Rokiem Henryka Sienkiewicza

     (w 100 rocznicę śmierci oraz 170 rocznicę urodzin)

Sienkiewicz Henryk, pseudonim Litwos (1846-1916), polski prozaik. Laureat Nagrody Nobla 1905. Jeden z najpopularniejszych pisarzy XX w. Wywodził się z zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 1855 przebywał w Warszawie, 1866-1869 studiował prawo, do 1871 także w Szkole Głównej (Wydział Filologiczno-Historyczny) i na rosyjskim Uniwersytecie Warszawskim. 

W swojej twórczości nowelistycznej  poruszał problemy społeczno-obyczajowe w duchu ideologii pozytywistycznej, np. Humoreski z teki Worszyły(1872), Hania (1880), Szkice węglem (1880), Za chlebem (1880), Janko muzykant (1880), Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (1880), Bartek Zwycięzca (1882), Jamioł (1882). Także nowele amerykańskie, m.in.: Orso(1880), Latarnik (1882), Sachem (1889), Wspomnienie z Maripozy (1889).

Sławę przyniosły Sienkiewiczowi wielkie powieści historyczne, poprzedzone nowelą Niewola tatarska (1880). Cykl nazwany Trylogią składa się z utworów: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886) i Pan Wołodyjowski (1888), obejmujących burzliwe dzieje Polski w XVII w., wojny z Tatarami, Szwedami i Turkami.

 

Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski

Chrzest Polski – zwyczajowa nazwa długotrwałego procesu chrystianizacji ziem polskich. Proces ten, którego symbolicznym początkiem jest osobisty chrzest księcia mieszka I w roku 966, zakończył się w XIV-XV w. po zaniknięciu dawnych wierzeń i osiągnięciu masowego udziału Polaków w kulcie chrześcijańskim.

 

Rokiem Feliksa Nowowiejskiego

 (w 70 rocznicę śmierci)

 

Feliks Nowowiejski (ur. 7 wrzesień 1877 r. w Wartemborku – obecnie Barczewo na Warmii, zm. 18 stycznia 1946 w Poznaniu) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski.

 

Rok 2015 ogłoszono:

 

-Rokiem św. Jana Pawła II (w 10 rocznicę śmierci) 

Rok św. Jana Pawła II uchwalił Sejm RP 5 grudnia 2014 r. – „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata.

 

- Rokiem Jana Długosza (w 600- lecie urodzin)

 Długosza wybrano chcąc uczcić przypadającą w 2015 roku 600. rocznicę jego urodzin.    W uchwale określono go jako wybitnego polskiego historyka, dyplomatę i duchownego, którego można uznać za ojca polskiej historiografii i heraldyki. Jego "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" opisują dzieje Polski od czasów pradawnych aż do roku 1480.

Rokiem Teatru Publicznego (w 250 rocznicę powstania Teatru Narodowego w Warszawie)

W 2015 r. przypada 250 rocznica powołania Teatru Narodowego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie to Sejm określił jako fundamentalne dla systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.