Przeszliśmy i przejechaliśmy wiele Kilometrów dla Ziemi czyli finał kampanii Sprzątanie świata - Polska 2015 - 18.09.2015 r.

Głównym celem akcji w bieżącym roku był monitoring najbliższego środowiska, który wykonaliśmy podczas wycieczek pieszych i  rowerowych. Każda klasa – nie wyłączając najmłodszych przedstawicieli naszej społeczności czyli przedszkolaków - dzielnie monitorowała najbliższą okolicę.

Hasłem „Sprzątania Świata 2015” było: Przejdźcie, przejedźcie, przepłyńcie razem z nami kilometry, patrolując gminy!I pokonywaliśmy kilometry  uzupełniając karty pracy na których znalazły się miejsca, w których brakuje mieszkańcom naszej gminy koszy  i pojemników do segregacji,lokalizację dzikich wysypisk śmieci oraz miejsca zalegających nieczystości w przydrożnych rowach. Uczniowie klasy czwartej zwrócili także uwagę na uschnięte młode drzewka, które były niedawno nasadzane przy ulicy Szkolnej. Działania podjęte w ramach tegorocznej akcji:

• Klasy „0” – spacer i zajęcia na terenie szkolnego placu zabaw,
  • Klasy 1-3 – wycieczki piesze w najbliższej okolicy szkoły –plac szkolny i ulice w bezpośrednim położeniu szkoły,
  • Klasy 4-5 – wycieczki piesze różnymi trasami po terenie naszej miejscowości,
  • Klasa 6 – wycieczka rowerowa na trasie Witonia- Olesice- Osędowice –Daszyna- Szamów.

Najdalszą trasę pokonali najstarsi uczniowie naszej szkoły, którzy podczas wycieczki rowerowej „Dla Ziemi”  przejechali w  sumie (jako klasa) około 360 kilometrów! To robi wrażenie!  Ciekawym zadaniem były zajęcia terenowe na trasie przejazdu w pięknym parku w Daszynie. Szóstoklasiści poznawali –pracując z przygotowaną wcześniej kartą pracy- gatunki drzew i krzewów występujących w parku oraz porównywali warunki panujące w różnych jego warstwach. Przypomnieli sobie także strefy roślinności wodnej na przykładzie roślin występujących w jednym z dwóch parkowych stawów – z przepięknie jeszcze kwitnącymi grzybieniami białymi włącznie. Zbiorowe podsumowanie tegorocznej akcji „Sprzątania świata” opracują i przekażą do Urzędu Gminy w Witoni chętni uczniowie z klasy szóstej.

Autor: Marzena Lewandowska