Książki Naszych Marzeń

W roku szkolnym 2015/2016 SZKOŁA PODSTAWOWA W WITONI bierze udział w ogólnopolskim Programie „Książki naszych marzeń”, który jest  realizowany przez ministerstwa: edukacji narodowej oraz kultury  i dziedzictwa narodowego.

Celem programu jest – promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych
poprzez umożliwienie  zakupu książek do bibliotek szkolnych.

Za pieniądze z programu biblioteka szkolna zakupi książki za kwotę 2.670 zł, które nie są podręcznikami. Książki te były wybierane przez uczniów, czyli są to lektury, którymi autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą mają rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

Uczniowie będą też zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy
do wypożyczania książek również na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem.

W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z  bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki będą także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa, np. spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci.

Podstawowym rezultatem programu ma być – trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem.

Realizacja: mgr Jolanta Pawlak, Urszula Graczyk