Przyrodnicza wycieczka rowerowa – 11.06.2015r.

Piękna, słoneczna pogoda, ciekawa okolica i my - uczniowie Szkoły Podstawowej w Witoni na rowerach…

Zbyt pięknie? Nie po prostu prawdziwie. Długo odwlekała się wycieczka rowerowa uczestników koła przyrodniczego, ale opłacało się czekać – dopisała pogoda, kondycja i humory uczestników. Na początek czekało nas trudne zadanie – po opieką p. Agnieszki Petrykowskiej i p. Marzeny Lewandowskiej badaliśmy czystość wody w największej rzece przepływającej przez teren naszej gminy metodą chemiczną. Nasze pomiary wykazały wysokie zanieczyszczenia wody azotanami – ponad 35 mg/l NO3 – to dużo! Przypomnijmy, że znaczna część związków azotu dostaje się do wód ze ściekami gospodarczymi i przemysłowymi, z nieszczelnych szamb i zbiorników gnojowicy, a także spływa z pól podczas nadmiernego nawożenia upraw rolniczych.

Kolejne zadanie - poznawanie drzew i krzewów rosnących w parkach – przebiegało w przyjemnym cieniu okazałych drzew nędzerzewskiego parku. Pracowało mam się całkiem przyjemnie… Nic dziwnego, że do domu zbytnio się nie spieszyliśmy.

Autor: Marzena Lewandowska