Wycieczka do Łodzi – 08.06.2015r.

Uczniowie klas V i VI wyjechali do Łodzi na wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu „Ekologiczne ścieżki w międzyprzedmiotowej edukacji uczniów Szkoły Podstawowej w Witoni” współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wyjazd składał się z trzech etapów:

I etap: Lekcja Przyrody w CINEMA CITY – w czasie nietypowych zajęć uczniowie odkrywali sekrety natury rafy koralowej. Obejrzeli film „Pod taflą oceanu” 3D. Uzupełnieniem projekcji była krótka prelekcja oraz edukacyjne warsztaty, dopasowane do tematyki filmu. Po interaktywnej lekcji przyrody odbyła się lekcja w terenie w Łagiewnikach. To II etap wycieczki. Temat zajęć brzmiał  Od nasionka do drzewa, czyli jak rośnie drzewo”. Dzieci na przykładzie szkółki leśnej miały okazję poznać różnorodność nasion poszczególnych gatunków drzew, metody ich sadzenia i pielęgnacji oraz charakterystyczne fazy wzrostu lasu – uprawa, młodnik, drzewostan dojrzewający, drzewostan dojrzały. Poznały również podstawowe zabiegi ochronne stosowane przez leśników, dotyczące ochrony przed szkodnikami (kornikami), pożarami (pas przeciwpożarowy), czy odpadami (problem „dzikich” wysypisk). A na koniec wszyscy wypełnili specjalnie przygotowane karty pracy. Najlepsi otrzymali nagrody – układanki, zakładki i widokówki, a wszyscy – pamiątkowe znaczki. I tak dotarliśmy do ostatniego etapu wycieczki, czyli lekcji języka polskiego:

III etap  - Teatr Nowy od kulis. Lekcja poświęcona była pracy Teatru, połączona z oprowadzaniem po kulisach, pracowniach i magazynach teatru. W ramach zajęć zostały omówione: etapy powstawania spektaklu teatralnego od zamysłu reżyserskiego, poprzez produkcję, aż do kampanii promocyjnej; sposoby funkcjonowania wszystkich działów teatru: zawody teatralne: reżyser, aktor, scenograf, kostiumolog, kompozytor, choreograf, charakteryzator, akustyk, elektryk, montażysta, inspicjent, kierownik literacki, garderobiana, rekwizytor, bileter i in. ; architektura i specyfika sceny pudełkowej i sceny kameralnej; zwyczaje teatralne. Niektórzy mogli spróbować swoich sił na deskach teatru – stali się na moment aktorami występującymi na żywo. Choć trema była, to przeżycia i emocje ją zrekompensowały.

W drodze powrotnej, jak to zwykle bywa, był posiłek w Mc’Donalds. Wszyscy uczniowie wrócili do domów pełni wrażeń i nowych doświadczeń, a wiedza, jaką zdobyli w trakcie wycieczki zapewne zaowocuje w przyszłości.

Autor: Jolanta Łuczak