Międzynarodowy Konkurs Matematyczny 'Matematyka bez granic' - 18.03.2015r.

W dniu 18 marca 2015 r. uczniowie klasy V brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „MATEMATYKA BEZ GRANIC”.

Tego dnia ponad 27 tys. uczniów z 1071 klas z 462 szkół kraju przystąpiło do finału 21. edycji Międzynarodowego Konkursu "Mathematiques sans Frontieres" (Matematyka bez Granic). Konkurs ten organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Matematyczne łamigłówki i zadania skorelowane z innymi przedmiotami rozwiązywała cała klasa V, podzielona na grupy. Jedno z zadań konkursowych sprawdzało nie tylko znajomość matematyki i logicznego myślenia, ale także umiejętności językowe uczniów. Jego treść podana była w języku angielskim. Opis toku myślenia i rozwiązanie też trzeba było przedstawić w wybranym języku obcym.

Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków.

Ideą Międzynarodowego Konkursu "Matematyka bez granic" jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy:
- krajami Unii Europejskiej oraz krajami z innych regionów świata,
- szkołami danego regionu,
- matematyką i językami obcymi,
- szkołami publicznymi i niepublicznymi,
- samymi uczniami.

Konkurs ma na celu podniesienie:
- zainteresowania uczniów matematyką,
- poziomu pracy w grupach,
- stopnia zaangażowania wszystkich uczestników grup w realizacji wspólnie ustalonego celu,
- własnej inicjatywy i rozwijanie twórczej aktywności uczniów,,
- kształtowanie umiejętności pracy w grupach,
- stopnia opanowania języków obcych.

Dziękujemy za udział i trzymamy kciuki oczekując wyników!

Autor: Agnieszka Petrykowska