Wycieczka klas I do Jednostki Wojskowej- 24.10.2014 r.

Dnia 24.10.2014 r uczniowie klas Ia i Ib wybrali się do jednostki wojskowej Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej pod Łęczycą.

Swoje zwiedzanie rozpoczęła od wizyty na Sali Tradycji, gdzie poznali krótką historię I Dywizjonu Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i podziwiali znajdujące się tam eksponaty, zdjęcia, puchary oraz miejsce pamięci żołnierzy poległych
na misjach pokojowych.

Kolejnym punktem było zapoznanie z uzbrojeniem będącym na wyposażeniu żołnierzy. Uczniowie mogli wziąć broń
do własnych rąk. Żołnierze opiekujący się wyposażeniem służyli pomocą w obsłudze a także udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów. Dużą radość sprawiło dzieciom malowanie twarzy wojskowymi barwami maskującymi.

Uczniowie wzięli także udział w kursie pierwszej pomocy przeprowadzonym przez wojskowych ratowników medycznych.
Na początek żołnierze zaprezentowali pomoc rannemu na polu walki, następnie pan ratownik przedstawił i opisał zastosowanie środków pierwszej pomocy. Kolejnym punktem szkolenia była prezentacja resuscytacji oraz wszelkich działań podejmowanych w czasie zagrożenia życia. Chętni uczniowie mogli przeprowadzić ćwiczeniową akcję na fantomie.

Następnie uczniowie udali się do hangaru, gdzie obejrzeli maszyny, którymi latali żołnierze jednostki podczas misji w Iraku
i Afganistanie. Mieli okazję zasiąść na miejscach pilotów w prawdziwym śmigłowcu, który brał udział w misji w Iraku. Za sterami helikoptera usadzał dzieci i udzielał objaśnień tato Kacpra, ucznia klasy Ia - pan Mariusz Kita, który jest żołnierzem w Jednostce Wojskowej w Leźnicy i trzykrotnie brał udział w misjach pokojowych. Na koniec udaliśmy się na strzelnicę wojskową.

Przewodnikiem i opiekunem całej „wyprawy” był Tomasz Sarnowski.

Autor: Ewa Zduńczyk