Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2461047
  • Do końca roku: 240 dni
  • Do wakacji: 47 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Magia Teatru - widowisko teatralne dla klas szóstych - 17.10.2014 r.

W dniu 17 października 2014r. klasy VI pojechały do KDK, aby obejrzeć widowisko teatralne pt. „Magia Teatru” w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia. To niezwykłe i czasem śmieszne przedstawienie uporządkowało wiedzę uczniów na temat teatru. 

Główny bohater Nejo, podróżując w czasie, poznawał i utrwalał pojęcia teatralne. Był elementem dziejącego się „Teatrixu”. Dowiedział się, że jest POSTACIĄ, czyli ROLĄ. Ludzie od wieków tworzą coraz to nowe SPEKTAKLE z wciąż nowymi ROLAMI. Ale zasada przedstawienia jest wciąż taka sama: AKTORZY wciąż używają REKWIZYTÓW, wychodzą z KULIS, a skrywają się za KURTYNĄ. Kiedy są sami – MONOLOGUJĄ, kiedy są z PARTNEREM, wchodzą w DIALOG, a gdy brak im SŁÓW – IMPROWIZUJĄ lub używają GESTÓW. Zdarza się, że czegoś zapomną i wtedy pomaga im INSPICJENT lub SUFLER. W GARDEROBIE ubierają KOSTIUM i nakładają CHARAKTERYZACJĘ…

Teatr ARTENES zaprosił  na fantastyczną podróż akcji z ekranu na scenę i ze sceny znów na ekran.

A następnie uczestnicy wyjazdu wrócili na moment do rzeczywistości, by po chwili znaleźć się w czasach II wojny światowej. Idealnym miejscem do tego było Muzeum Bitwy nad Bzurą. Tutaj uczniowie obejrzeli ekspozycję muzealną, ukazującą przebieg dramatycznych walk, jakie toczyły nad Bzurą oddziały polskie dowodzone przez generała Tadeusza Kutrzebę. Zebrane pamiątki, zdjęcia, elementy uzbrojenia, umundurowania dokumentują największą bitwę Kampanii Wrześniowej 1939roku.

Uczennica kl.VIa Julianna Skalska po wizycie w muzeum zredagowała wypowiedź na temat:

„Jestem przewodnikiem po Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie”

  Dzień dobry! Nazywam się Julianna Skalska i będę Państwa przewodnikiem przez najbliższą godzinę po naszym Kutnowskim Muzeum Bitwy nad Bzurą.

    Zapraszam do obejrzenia naszej stałej ekspozycji.  Po prawej i lewej stronie widzą Państwo na ścianach, wiszące hełmy polskich żołnierzy. Większość z nich jest zniszczona, gdyż pochodzą z pola bitwy.

    Na środku sali stoi gablota z muszkietami,  zakończonymi bagnetami. Broń należała do Niemców.

    W gablotach przy ścianach znajduje się ekwipunek żołnierzy, należą  do niego między innymi: manierki, niezbędnik, czyli sztućce oraz apteczka.

    Nad wejściem widzimy sztandary.  Były one najważniejsze podczas bitwy, ponieważ gdy przeciwnik przechwycił nasz sztandar ,oznaczało to przegraną walkę i likwidację oddziału. Po lewo znajdują się mundury. Pierwsze dwa należały do Niemców, a kolejne dwa do Polaków.

     Schodząc do piwnicy, zobaczymy po obu stronach  ścian zdjęcia dowódców armii polskiej. Główne miejsce zajmuje portret generała Tadeusza Kutrzeby, który za swoje zasługi otrzymał miedzy innymi order Virtuti Militari.

    Zapraszam teraz piętro niżej. W centralnym miejscu stoi gablota z makietą okolic  Bzury, gdzie w 1939 trwały walki.  Na stojakach widzą Państwo sześć mundurów, które należały do polskich żołnierzy.

    W gablotach wyłożone są ordery i przypinki do mundurów oraz wojskowe nakrycia głowy.

    Zaraz na prawo widzimy broń, którą posługiwali się tylko niektórzy walczący. Pod ścianami są moździerze.

    Przejdźmy do ostatniej ekspozycji, która znajduje się w osobnej części. Jest to szczególne miejsce, ponieważ znajdują się tutaj urny z prochami naszych narodowych bohaterów, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Jak również jest to miejsce pochowania dawnych właścicieli parku i kaplicy, dlatego proszę Państwa o zachowanie należnej ciszy i skupienia.

    To wszystkie eksponaty, którymi dysponujemy. Dziękuję za odwiedzenie naszego muzeum i zapraszam ponownie.

 

Uczniowie byli pod opieką:

P.Urszuli Graczyk, M.Lewandowskiej, J.Łuczak

Autor: Jolanta Łuczak