Ciekawa lekcja przyrody - spektakl TVP „Robale” - 3.10.2014 r.

Po raz kolejny mogliśmy obejrzeć spektakl dzięki Internetowemu Teatrowi TVP  dla Szkół. Uczniowie klas I - III zobaczyli przedstawienie pt. „Robale”.

Sztuka okazała się być świetną okazją do zajrzenia w głąb Ziemi, by lepiej poznać –  a może i polubić – jej mieszkańców. Spektakl przybliżył dzieciom w atrakcyjny i dowcipny sposób podstawową wiedzę o małych żyjątkach, owadach - robalach, pomógł im oswoić się z tymi małymi zwierzątkami, a tym samym pozbyć się lęku przed nimi.

Tytułowe Robale wiodły w swoim podziemnym świecie zwykły, codzienny żywot. Żyły swoimi przyjaźniami i konfliktami do czasu, gdy niespodziewanie na ich terytorium pojawiają się ludzie… Zajmują oni ich terytorium i zaczynają im zagrażać. Robale przekonują się jak ważna jest przyjaźń oraz dochodzą do wniosku, że nie warto się kłócić, trzeba sobie pomagać, szczególnie w trudnych momentach.

Uczniom bardzo spodobał się układ sceniczny, gdyż oba światy - ludzki i robaczy - były widoczne na scenie równocześnie.  Dużo emocji wywołały również lalki - robale, które dzięki
swej konstrukcji oddawały naturalne ruchy turkuci i dżdżownic.

Spektakl w zabawny i surrealistyczny sposób opowiada o sile przyjaźni i banalności konfliktów, poruszając również tematykę ekologii.

Autor: Marika Klimczak