Wyprawka szkolna 2014

Uprzejmie informujemy, iż wzorem lat ubiegłych tak również w tym roku realizowany będzie Rządowy program pomocy uczniom  „Wyprawka szkolna”.

Do kogo kierowana jest pomoc?

Pomoc w formie wyprawki szkolnej – dofinansowania do zakupu podręczników skierowana jest do uczniów  szkół podstawowych rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2014/2015 w klasach II, III, VI oraz wszystkich uczniów  słabowidzących, niesłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej,  uczęszczających w roku szkolnym 2014/2015 do klas II, III, IV, V, VI posiadających  orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art.71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać „Wyprawkę szkolną”?

Pomoc w formie wyprawki szkolnej przyznawana jest uczniom klas II, III, VI  szkółpodstawowych znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów rodziny. Oznacza to, iż w bieżącym roku kwota uprawniająca do otrzymania wyżej wymienionej pomocy wynosi 539 zł na osobę w rodzinie  (Ustawa oświadczeniach rodzinnych).

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy w rodzinie ucznia klasy II, III, VI  szkoły podstawowej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna, Dyrektor Szkoły może podjąć decyzję o przyznaniu pomocy na zakup podręczników, pomimo przekroczonego kryterium.

Wszyscy uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą otrzymać pomoc na zakup podręczników bez względu na wysokość dochodu w rodzinie.

Jak ubiegać się o pomoc?

Aby ubiegać się o pomoc na zakup podręczników – Wyprawkę szkolną - należy w  terminie do 15 września 2014 roku w szkole, do której uczęszcza uczeń w roku szkolnym 2014/2015 złożyć wniosek wraz z kompletem dokumentów potwierdzających wysokość dochodów oraz sytuację rodziny ucznia.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

- zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej – jeżeli wyprawka szkolna została przydzielona na podstawie kryterium dochodowego;

- zaświadczenie o dochodach – w przypadku przydzielenia wyprawki szkolnej przez dyrektora szkoły poza kryterium dochodowym;

- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – w przypadku udzielenia pomocy w formie wyprawki uczniom niepełnosprawnym;

- rachunek imienny wystawiony na rodzica za zakupione podręczniki.

Na co jest przeznaczana pomoc w formie wyprawki szkolnej?

Wyprawka szkolna jest formą pomocy na zakup podręczników do nauki dla uczniów klas II, III, VI szkół podstawowych oraz uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (słabowidzących, niesłyszących,   z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,         z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej).

W jaki sposób wyprawka szkolna jest realizowana?

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji Dyrektora Szkoły i przedstawieniu dowodu zakupu podręczników, rodzice uczniów otrzymają zwrot kosztów ich zakupu, do kwoty:
- do 225 zł - dla uczniów klas II,  III szkół podstawowych,

- do 325 zł – dla uczniów klas VI szkół podstawowych;

- do 325 zł – dla uczniów niepełnosprawnych z klas IV – VI (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym          w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów  z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku,       gdy jedną  z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym)