"Jestem współtwórcą atmosfery w zespole klasowym" - warsztaty w klasie V

W dniu 07.11.2023 r. pedagog przeprowadził warsztaty z uczniami klasy V pod tytułem "Jestem współtwórcą atmosfery w zespole klasowym". Podczas zajęć uczniowie wypełnili anonimową ankietę na temat sytuacji wychowawczej w klasie dotyczącej ich relacji interpersonalnych. Następnie nauczyciel omówił z uczestnikami najważniejsze jej wyniki – wskazując tym samym najważniejsze trudności i problemy klasowe. W dalszej części odbyła się dyskusja mająca na celu odnalezienie przez uczniów odpowiedzi na następujące pytania:

Dlaczego pewne zachowania nie są w klasie akceptowane?

Co uczniowie sądzą na temat odgrywanych przez siebie ról i podziału klasy na grupy? Z czego ten podział wynika?

Jak można kształtować dobrą atmosferę w klasie?

Co nie sprzyja budowaniu tej atmosfery?

Kto jest odpowiedzialny za atmosferę w klasie?

Co można zrobić, aby poprawić atmosferę klasową?

Na zakończenie zajęć wyciągnięto następujące wnioski:

To uczniowie tworzą atmosferę w klasie.

Uczniowie są za siebie odpowiedzialni.

Aby atmosfera w klasie była dobra, potrzeba wzajemnej akceptacji, tolerancji, szacunku i otwartości,

Wszystkie decyzje klasa powinna podejmować wspólnie.

Dla każdego jest miejsce w klasie, bez względu na jego cechy charakteru, zainteresowania, predyspozycje.

Należy dostrzegać problemy innych i starać się pomagać tym, którzy potrzebują jakiejkolwiek pomocy.