Oferta PPPP w Łęczycy dla rodziców na rok szkolny 2023/2024

Indywidualne konsultacje psychologiczne dla rodziców/opiekunów prawnych – udzielanie pomocy w radzeniu sobie, w rozwiązywaniu zgłoszonych problemów

Prowadzące: Magdalena Raj – Wróblewska, Katarzyna Józwiak, Marta Kucner, Julianna Mielczarek, Justyna Konrad, Anna Raszewska

Bezpieczeństwo w sieci” – program profilaktyczny dla rodziców

Prowadząca: Marta Kucner
„Tak trudno mi ciebie zrozumieć” - konflikty w rodzinie - zwiększenie wiedzy rodziców dotyczacej prawidłowej komunikacji. Pomoc w rozwiązywaniu konfliktów

Prowadząca: Beata Maliszewska – Zaleska

Trening umiejętności wychowawczych w oparciu o “Szkołę dla Rodziców” i program “Jestem z Ciebie Dumny” – zajęcia grupowe dla rodziców/prawnych opiekunów prowadzone na terenie poradni

Prowadzące: Magdalena Raj – Wróblewska, Katarzyna Józwiak, Anna Raszewska

Trening umiejętności wychowawczych dla rodziców

Prowadząca: Beata Maliszewska – Zaleska

„Wspieranie gotowości szkolnej” - spotkania z rodzicami

Prowadzące: Aneta Granosik, Justyna Szczepaniak/Marta Kucner

Pomoc rodzicom w rozwiązywaniu problemów - konsultacje logopedyczne ma terenie poradni

Prowadzące: Aneta Rudnicka, Jolanta Hewner -Malesa, Małgorzata Sędek

Pomoc rodzicom w rozwiązywaniu problemów związanych z zaburzeniami SPD: omawianie diagnoz SI, konsultacje, zalecenia do pracy w domu z dzieckiem

Prowadząca: Marta Zduńczyk

Udostępnianie informacji z wykonanych przez logopedę przesiewowych badań platformą zmysłów:

zapoznanie rodziców z technikami wykonanych badań;

– indywidualne porady i konsultacje dla rodziców;

– wspieranie rodziców w wyborze odpowiednich specjalistów, którzy zniwelują wykryte nieprawidłowości.

Prowadząca: Aneta Rudnicka

Rola zabawy w rozwoju dziecka - prezentacja dla rodziców

Prowadząca: Beata Maliszewska – Zaleska

Praca z uczniami mającymi trudności w nauce; wskazówki do pracy - indywidualne porady i konsultacje dla rodziców

Prowadząca: Aneta Granosik

"Konsultacje grupowe - o co tak  naprawdę chodzi?"- udzielanie rodzicom/ prawnym opiekunom wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu zgłaszanych problemów dotyczących funkcjonowania dzieci i młodzieży.

Prowadzące: Katarzyna Józwiak, Magdalena Raj - Wróblewska

Platforma Badania Zmysłów

CHCESZ SPRAWDZIĆ CZY TWOJE DZIECKO PRAWIDŁOWO
SŁYSZY- MÓWI- WIDZI

przyjdź na badania przesiewowe PLATFORMĄ ZMYSŁÓW.
Diagnoza ta pozwoli Ci na wczesne wykrycie zaburzeń rozwoju u Twojego dziecka.
Szybko zostanie dokonana:

• ocena funkcji wzroku, słuchu, mowy, przetwarzania słuchowego;
  • wczesne i szybkie podjęcie działań terapeutycznych;
  • ocena gotowości dziecka do podjęcia nauki czytania i pisania.
    Postaramy się uaktywniać rodziców w procesie edukacji i terapii poprzez udzielanie wskazówek do pracy z dzieckiem w domu.

MOXO – obiektywne i skuteczne wsparcie diagnozy i terapii zaburzeń uwagi oraz nadpobudliwości (w tym ADHD)

Celem zapewnienia dzieciom i młodzieży z naszego powiatu dostępu do nowoczesnych i atrakcyjnych metod diagnozy, jednocześnie dających realne możliwości wsparcia w ich rozwoju podjęliśmy współpracę z polskim przedstawicielem firmy MOXO SOLUTION.

MOXO:

• to innowacyjny test komputerowy;
  • obiektywne, skuteczne i wiarygodne narzędzie wspomagające diagnozę i terapię zaburzeń uwagi i nadpobudliwości, w tym ADHD;
  • zapewnia dokładne pomiary wszystkich czterech podstawowych objawów ADHD – nadruchliwości, zaburzeń uwagi, czasu reakcji oraz impulsywności;
  • jedyny w Polsce, zawiera dystraktory symulujące rzeczywiste warunki środowiskowe;
  • pozwala ocenić skuteczność terapii oraz zastosowanych leków;
  • został zweryfikowany w międzynarodowych badaniach naukowych;
  • służy do badań indywidualnych, ale również do badań przesiewowych;
  • występuje w wersjach: dla dzieci (6 do 12 lat) oraz dla młodzieży i dorosłych (13 do 65 lat).

Integracja sensoryczna

W poradni  utworzony został gabinet do diagnozy i terapii integracji sensorycznej. W tym celu poradnia nawiązała  stałą współpracę z certyfikowanym terapeutą posiadającym duże doświadczenie w tym zakresie. Staramy się, aby gabinet był przyjazny i w pełni dostosowany do potrzeb dzieci i rodziców.

DIAGNOZA SI

Na diagnozę procesów integracji sensorycznej składa się:

• obserwacja kliniczna funkcji neurofizjologicznych (Arkusz Obserwacji Klinicznej);
  • obserwacja spontanicznej aktywności dziecka;
  • obserwacja kierowanej aktywności dziecka ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia poziomu funkcjonowania poszczególnych kanałów zmysłowych;
  • Zestaw Południowo-Kalifornijskich Testów Integracji Sensorycznej.

Dodatkowo wykorzystuje się:

• informacje uzyskane z wywiadu z rodzicami dziecka tzw. Kwestionariusza Rozwoju Sensomotorycznego;
  • informacje dotyczące przebiegu ciąży i rozwoju w pierwszym roku życia.

TERAPIA SI

Zajęcia w formie zabaw ruchowych prowadzone są na sali, w której na specjalnej konstrukcji zawiesza się przyrządy do ćwiczeń. Sala terapeutyczna SI jest wyposażona w pomoce do stymulacji systemów: przedsionkowego, proprioceptywnego i dotykowego oraz środki dydaktyczne usprawniające wzrok, słuch i węch.

W terapii SI wykorzystywane są specjalne huśtawki, platformy, hamaki, trampoliny, równoważnie, pochylnie, beczki, deskorolki terapeutyczne.

W celu podtrzymania odpowiedniej dawki stymulacji terapeuta po odbytej sesji opracowuje dla dziecka indywidualną dietę sensoryczną (ćwiczenia) do pracy domu. Od jej intensywności i systematyczności zależy szybkość oraz jakość uzyskanego efektu terapeutycznego.

Biofeedback – skuteczna metoda treningowa

Biofeedback to skuteczna metoda terapeutyczna dla dzieci i dorosłych umożliwiająca poprawę:

• działania pamięci i koncentracji;
  • funkcjonowania w stresie;
  • regulacji emocji;
  • opanowywania stresu i lęku.

Więcej informacji na stronie internetowej PPPP w Łęczycy.