Dziecko w kryzysie psychicznym - pomoc w szkole i w poradni psychologiczno - pedagogicznej

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma kłopoty natury psychologicznej, poszukaj wsparcia w szkole oraz poradni psychologiczno – pedagogicznej. Taka pomoc jest dobrowolna i nieodpłatna.

SPECJALIŚCI W SZKOLE

Poproś o pomoc nauczyciela, wychowawcę, pedagoga szkolnego czy pedagoga specjalnego i współpracuj z nimi w wypracowaniu jednej i jak najlepszej linii postępowania. Dzięki temu zwiększysz szansę dziecka na otrzymanie efektywnego  wsparcia. Nauczyciel może też sam zauważyć problemy dziecka i poinformować Cię o nich. Specjaliści w szkole będą obserwowali Twoje dziecko. Jeśli stwierdzą, że potrzebuje ono pomocy, zaoferują Ci odpowiednie wsparcie. Mogą też zaproponować Ci wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

PORADNIE PSYCHOLOGICZNO--PEDAGOGICZNE

Rodzic może się tam zgłosić sam  albo  specjalista ze szkoły może zasugerować taką konieczność. Do poradni może także przyjść sam pełnoletni uczeń.
W poradni uzyskasz m.in.:

• rozpoznanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka;
  • wyjaśnienie mechanizmów funkcjonowania dziecka w odniesieniu do zgłaszanego problemu oraz wskazania sposobu jego rozwiązania;
  • pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Gdzie szukać pomocy?

DOSTRZEGASZ NIEPOKOJĄCE OBJAWY LUB PODEJRZEWASZ PROBLEMY PSYCHICZNE

• nauczyciel, wychowawca, pedagog szkolny, pedagog specjalny;
  • psycholog;
  • poradnia psychologiczno – pedagogiczna;
  • poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży;
  • placówka leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży;
  • telefon wsparcia.

OBAWIASZ SIĘ, ŻE ISTNIEJE BEZPOŚREDNIE ZAGROŻENIE ZDROWIA LUB ŻYCIA

• numer alarmowy 112;
  • pogotowie ratunkowe 999;
  • izba przyjęć w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży;
  • SOR (szpitalny oddział ratunkowy).

WIDZISZ, ŻE PROBLEMOM PSYCHICZNYM TOWARZYSZĄ OBJAWY SOMATYCZNE (ZE STRONY CIAŁA)

• lekarz pierwszego kontaktu, który zrobi badania, wykluczy choroby somatyczne, skieruje na leczenie psychiatryczne.