Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2475551
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Moje dziecko idzie do pierwszej klasy - rady dla rodziców na początek...

Rozpoczęcie nauki w szkole to duże wyzwanie zarówno dla samego dziecka, jak i  jego rodziców. Oznacza ono zwiększenie obowiązków, a także pojawienie się problemów, z którymi nasza pociecha nie zawsze będzie  w stanie samodzielnie sobie poradzić. Dlatego warto, dobrze przygotować się do tego ważnego wydarzenia.

Drogi Rodzicu!!!

- Rozmawiaj z dzieckiem na temat szkoły.   
Rozmowa bowiem to podstawa przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki. Podczas niej należy pamiętać, aby  przedstawić szkołę, jako miejsce przyjazne dziecku, w którym łatwo nawiąże nowe przyjaźnie oraz zdobędzie potrzebną wiedzę i umiejętności. Znajdź czas, aby wysłuchać, tego jak minął dziecku czas w szkole. Codzienna rozmowa o tym,   to najlepsza metoda, aby mieć wiedzę o szkolnym życiem twego dziecka – ucznia.
- Utrzymuj częsty kontakt z wychowawcą klasy – uczęszczaj na zebrania klasowe, lekcje otwarte i indywidualne konsultacje.                           
Twoja współpraca z wychowawcą na pewno wyjdzie pierwszakowi na dobre – kto bowiem zna go lepiej niż ty? Informuj wychowawcę o niepokojącym zachowaniu dziecka lub trudnościach w odrabianiu prac domowych. Dzięki rozmowie z nauczycielem możesz znaleźć rozwiązanie wielu problemów.
- Słuchaj wskazówek  ze strony nauczyciela dotyczących pracy z dzieckiem w domu.     
W sytuacji narastających niepowodzeń dziecka skorzystaj z porady wychowawcy, pedagoga szkolnego lub poradni psychologiczno – pedagogicznej.
- Poinformuj wychowawcę o stanie zdrowia dziecka oraz posiadaniu przez dziecko takich dokumentów, jak np. orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Wiedza w tej sferze będzie pomocna dyrektorowi, wychowawcy oraz innym nauczycielom w odpowiednim zorganizowaniu opieki i pomocy dziecku posiadającemu problemy zdrowotne. Pragniemy również, abyście Wy Rodzice byli spokojni o to,  iż w szkole Wasze dziecko będzie należycie zaopatrzone dzięki temu, iż szkoła będzie poinformowana o stanie zdrowia dziecka.
- Podaj dokładne informacje dotyczące osób upoważnionych do odbioru dziecka ze szkoły oraz swój telefon kontaktowy.
Drodzy Rodzice dziecko ze szkoły może być odbierane przez wyznaczone przez Was inne osoby, np. babcię, dziadka, krewnego, ale konieczny jest warunek pisemnego upoważnienia danych osób. Musicie pamiętać, iż w przypadku złożenia upoważnienia przyjmujecie na siebie pełne konsekwencje związane z bezpieczeństwem dziecka  w drodze ze szkoły, w przypadku osób podanych w upoważnieniu.
- Wyjaśnij dziecku, że nauczyciel to też przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać i od której może uzyskać pomoc.                                                                                       
Nigdy  nie strasz dziecka, mówiąc, że wychowawca je ukarze. Dziecko wtedy  już zupełnie przestanie rozumieć, że szkoła jest drugim domem. Szybko bowiem zauważy,  że  nauka to przykry obowiązek.
- Nagradzaj dziecko w granicach rozsądku.
Bardzo często dobre słowo, pochwała za poczynione postępy są najlepszą nagrodą dla dziecka, gdyż zwiększają motywację do nauki. Pochwal za to co jest do pochwalenia  i zgań za złe zachowanie, ale zawsze doradź dziecku, jak się poprawić!
- Obserwuj swoje dziecko.
Od razu zorientujesz się, że pojawiają się jakieś problemy. Rozwiązuj je z dzieckiem na bieżąco. Nawarstwianie się  trudnych sytuacji nie będzie sprzyjało pozytywnemu nastawieniu dziecka do szkoły.
- Stwórz dziecku odpowiednie warunki i dobrą atmosferę do nauki.
Przygotuj miejsce do pracy Twojemu dziecku (biurko, odpowiednie oświetlenie itp.) Zadbaj o to, aby dziecko odrabiało lekcje w ciszy i spokoju. Bądź niedaleko, aby dziecko mogło się do Ciebie zwrócić z zadaniami, z którymi sobie nie radzi. Pamiętaj o tym, że wtedy dziecko chętniej będzie się uczyć.
- Ustal wspólnie z dzieckiem rozkład dnia,
Wyznacz godziny przeznaczone na naukę, zabawę i odpoczynek. Proporcje muszą być zrównoważone, aby dziecko pod wpływem długiego czasu spędzonego przy lekcjach nie zraziło się do nauki.
- Wdrażaj dziecko do samodzielności.                                                                       
Pozwól dziecku przygotowywać  przybory i  pakować tornister, ale nie pozwól by zabierało zbędne rzeczy do szkoły. Cały czas ćwicz z dzieckiem samodzielność podczas takich czynności jak: wiązanie butów, ubieranie się, jedzenie, pakowanie śniadania, noszenie tornistra.
- Wymagaj od dziecka, aby dbało o książki, przybory i utrzymywało je w czystości.
-
Miej kontrolę nad długością czasu spędzanego przed telewizorem, zabawą przy komputerze.
Komputer – może być przydatny, ale może też szkodzić. Naucz dziecko mądrze z niego korzystać! Czas spędzony z tym urządzeniem nigdy nie zastąpi kontaktu z mamą, tatą, bratem lub kolegą. Jak wszystko w życiu, komputer ma swoje właściwe miejsce. W przypadku dzieci, które w coraz młodszym wieku uczą się nim posługiwać, określenie tego miejsca należy do rodziców. Zbyt częsty i długotrwały kontakt z komputerem nie pomaga  dziecku w rozwoju.
- Zadbaj o rozwój zainteresowań swojego dziecka.  
Rozwijanie zainteresowań i pasji wymaga od rodzica wiele zaangażowania. Musi chwalić  i zagrzewać do walki, wspierać i motywować po porażce, aktywnie uczestniczyć w ukierunkowaniu zainteresowań, oglądać występy dziecka na konkursach, galach, wystawach. To wszystko zajmuje mnóstwo czasu, który zaprocentuje po stokroć, jeśli się w te zadania odpowiednio zaangażujemy. Nawet jeśli nasze dziecko nie zostanie mistrzem w swojej dziedzinie, to dzięki stałemu wsparciu, jakie mu zaofiarowaliśmy, będzie w nas miało rodzica i przyjaciela, na którego pociechę i dobre słowo zawsze może liczyć. Czas poświęcony rozszerzaniu pasji nigdy nie jest stracony. Zyska na tym rozwój poznawczy i emocjonalny naszych dzieci, ale przede wszystkim rozwiną się one społecznie – nie tylko zawierając nowe znajomości i przyjaźnie, ale spędzając z nam wysokojakościowy czas.
- Tłumacz dziecku, jak ma się zachowywać w szkole.
Trzeba bowiem uświadomić dziecku, że w szkole należy słuchać i respektować polecenia nauczyciela – tak jak w domu rodziców. Wtedy łatwiej mu będzie dostosować się do szkolnych wymagań. Powinno darzyć szacunkiem starszych i inne dzieci. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości.

Drodzy Rodzice

Mam nadzieję, że udzielone porady pomogą Waszym dzieciom  w szybkiej adaptacji do warunków szkolnych i w sprostaniu stawianymi przed nimi nowymi wyzwaniami.