Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – 11.09.2023 r.

Uczennica kl. 6 b Klaudia Florczyk reprezentowała naszą szkołę w 12. edycji akcji Narodowe Czytanie, które odbyło się w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy.

Do udziału w Narodowym Czytaniu zostali zaproszeni łęczyccy samorządowcy, m.in. p. Janusz Milczarek – starosta łęczycki wraz z zastępcą p. Wojciechem Zdziarskim, a także p. Paweł Kulesza - burmistrz Łęczycy oraz p. Elżbieta Wencel – sekretarz miasta. Fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej czytali również uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Powiatu Łęczyckiego.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku wybrany został utwór Nad Niemnem – społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego.

Dziękujemy organizatorom akcji za piękną oprawę muzyczną i sceniczną, a także przygotowany posiłek.

Autor: J.Łuczak