Spotkanie z p.Agnieszką Frączek-29.09.2021r.

29 września 2021 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarką literatury dziecięcej, panią Agnieszką Frączek. Zostało ono zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Witonia w ramach akcji Z książką na walizkach. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem WSZYSCY JESTEŚMY KOSMITAMI, co miało bezpośredni związek z faktem przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction.

Pisarka w interesujący sposób zaprezentowała swoje wiersze i poprowadziła krótką lekcję języka polskiego. Błyskawicznie nawiązała kontakt z dziećmi, z poczuciem humoru i w ciekawy sposób czytała fragmenty swoich wierszy oraz wspólnie z słuchaczami tropiła błędy językowe, jakie najczęściej zdarza się nam popełniać. Każdy z uczestników chyba na zawsze zapamięta, że np. ubieramy choinkę, a nie spodnie (bo spodnie wkładamy), zaczynamy dzień od prysznica (nie prysznicem), a światło włączamy i wyłączamy…  Trzecioklasiści dowiedzieli się też, co to są neologizmy, że wcale nie muszą być one trudne i nudne, a wręcz przeciwnie – można się nimi bawić i przy okazji uczyć.

Autorka chętnie odpowiadała na liczne pytania dzieci, zdradziła, skąd czerpie pomysły i kto najbardziej przeszkadza jej w pisaniu. O tym, jak bardzo podobała się jej twórczość świadczy duża ilość sprzedanych książek, do których wpisywała dedykacje i autografy. Z pewnością będzie to niezwykła pamiątka.

Przygotowując się do spotkania, trzecioklasiści wzięli udziału w konkursie literacko – plastycznym. Troje z nich (Nikodem Fus, Julia Stawińska, Kacper Szczęsny) zostało nagrodzonych przez autorkę książkami i dyplomami, a praca Nikosia została zakwalifikowana do finału konkursu, który odbędzie się 2 października br. w Rząśni. Trzymamy kciuki za kolegę! Pozostałe prace można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Publicznej Gminy Witonia.