Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz-10. V. 2023r.

10 maja 2023 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Witonia odbyło się spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz – historykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie zostało zorganizowane w TYGODNIU  BIBLIOTEK  w ramach akcji czytelniczej „Z książką na walizkach”.

Uczniowie klas V i VI naszej szkoły dowiedzieli się, że Pani Grażyna pisze książki przygodowe o młodzieży i dla młodzieży. Bajki fascynowały ją od najmłodszych lat, próbowała je pisać już jako mała dziewczynka. Pracując w szkole uwielbiała słuchać dziecięcych opowieści, które mają naturalny dar snucia przeróżnych historii. Zainspirowało ją to do stworzenia wielu powieści.

Na spotkaniu opowiedziała uczniom o kilku swoich książkach, starych zamkach mających swoje sekrety, z którymi związane są pełne grozy, niewyjaśnione historie. W swoje opowieści wplotła trochę faktów z historii, którą jest jej pasją. Autorka zachęciła młodych czytelników do tego rodzaju literatury. Najnowsze książki Grażyny Bąkiewicz pokazują historię Polski z humorem. Autorka w atrakcyjny sposób przybliża młodzieży fakty historyczne i ciekawostki.

Uczniowie chętnie zadawali pytania, byli ciekawi ile trwa napisanie jednej książki, która z powieści jest ulubioną i dlaczego.

Pani Grażyna Bąkiewicz za swoją twórczość uzyskała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatką I nagrody IBBY. Wśród wyróżnionych powieści autorki są: „O Melba!” (książka roku 2002), „Stan podgorączkowy” i „Będę u Klary” nominowane były do nagrody IBBY, powieść „Korniszonek” (wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004).

Po spotkaniu każdy mógł zakupić wybraną książkę i otrzymać autograf pisarki. Zakupiliśmy również książki do Biblioteki szkolnej.

Autor: Jolanta Pawlak