Laboratoria przyszłości

W 2021 roku Szkoła Podstawowa w Witoni wnioskowała do Organu Prowadzącego o udział w programie realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o nazwie „Laboratoria Przyszłości”.
#LaboratoriaPrzyszłości to program wspierający realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury.

Gmina Witonia otrzymała wsparcie finansowe w maksymalnej wysokości 70000,00 zł, które przekazała w całości na rzecz szkoły w celu zakupienia określonego wyposażenia.

Zdobyte fundusze mogły zostać przeznaczone na zakup wyposażenia stanowisk do pracy narzędziowej, sprzętu, elektronarzędzi, materiałów, innych przedmiotów i pomocy służących rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży ujętych w szczegółowym katalogu wyposażenia. Katalog został przygotowany przez najlepszych specjalistów z myślą o rozwoju wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Szkoła wykorzystała już 100% otrzymanego wsparcia.
W ramach tego programu Szkoła Podstawowa w Witoni została wyposażona w:
drukarkę 3D wraz z filamentami, skaner, netbook
zestaw nagłośnieniowy
zestawy robotów dla klas 1 – 3
zestawy robotów dla klas 4 – 8
profesjonalne studio fotografii - aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, statyw do tego aparatu, gimbale, mikrofon kierunkowy, mikroporty, zestaw lamp oświetleniowych,
2 wizualizery z przystawkami do mikroskopów
4 zestawy pozwalające budować własne urządzenia elektroniczne
zestaw mikrokontrolera z czujnikami i akcesoriami, stację lutowniczą,

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany nie tylko podczas obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jak np. technika, matematyka, fizyka, przyroda, biologia, zajęcia edukacji wczesnoszkolnej, informatyka, ale także podczas zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań.

Udział w programie „Laboratoria Przyszłości” sprawia, że nasza szkoła staje się bardziej nowoczesna, zajęcia są ciekawsze, mocniej angażujące uczniów oraz sprzyjające rozwijaniu ich talentów i zainteresowań. #LaboratoriaPrzyszłości to wspaniała inwestycja w nowoczesną edukację.