Europejski Dzień Języków Obcych - 26.09.2022 r.

Po raz 21 w krajach Unii Europejskiej  obchodzony był Dzień Języków Obcych. 26 września 2022 r. również uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tego dnia.

Z tej okazji został ogłoszony konkurs na prezentację siebie w formie filmu. Każda z klas 4-8 wykonała również w swojej klasie gazetkę tematyczną poświęconą językowi kraju przydzielonego uczniom wcześniej w drodze losowania. Również na lekcjach języków obcych uczniowie klas 4-8 rysowali flagi różnych krajów, wyszukiwali zwroty w różnych językach, trenowali położenie różnych krajów na mapie Europy, a także korzystając ze smartfonów wspólnie grali w internetowa grę Kahoot.

W klasach  7 na początku lekcji  uczniowie zostali powitani w kilku językach obcych. Następnie korzystając z tablicy interaktywnej i rzutnika wideo mogli oni dobrać odpowiedni kraj do zwrotów, które usłyszeli. Kolejnym elementem lekcji była prezentacja odpowiadająca na pytania „Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Uczniowie zapisali do zeszytu powody, które uznali za najciekawsze/najbardziej życiowe. Następnie w drodze głosowania młodzież zdecydowała, które czynniki motywujące najbardziej do nich przemawiają. Najczęściej powtarzały się uzasadnienia: „znalezienie lepszej pracy, bezpieczeństwo i spokój podczas podróżowania za granicą, chęć nauki w szkole poza granicami kraju.”
Po podsumowaniu wyników głosowania nauczyciel, p. Radosław Woźniak, podzielił klasę na grupy 4-osobowe i uczniowie otrzymali zadania otwarte dotyczące języków Unii Europejskiej. Wśród 13 pytań można było znaleźć np. „Podaj najstarszy język używany w UE, Z jakiego języka pochodzi słowo „wampir” itd. Następnie siódmoklasiści  sprawdzali poprawność swoich odpowiedzi oglądając viedoprezentację w języku angielskim. Ostatnim elementem lekcji były zawody w układaniu puzzli przedstawiających obrazek  z podpisami  w języku angielskim na czas. Drużyna, która pokonała 3 inne w nagrodę otrzymała słodki upominek.

Lekcja podobała się, a uczniowie chętnie brali udział w zajęciach i w aktywny sposób rozwiązywali  zadania.

Dzięki obchodom zorganizowanym w tym dniu uczniowie mieli okazję doświadczyć różnorodności kulturowej  i poznać języki, których nie uczą się na co dzień.

Autor: Rafał Szutowski, Radosław Woźniak