Wizyta gościa z Holandii -13.09.2022 r.

Coroczną tradycją stały się odwiedziny w naszej szkole pana Jana Sochackiego – obywatela Holandii posiadającego polskie korzenie i krewnych na terenie gminy Witonia.

Nasz przyjaciel dał się zaprosić na lekcję jako gość specjalny w klasach VII i VIII. Uczniowie klas VII zostali uprzedzeni wcześniej przez nauczyciela języka angielskiego, p. Radosława Woźniaka, że czeka ich specjalna lekcja języka obcego. Każdy uczeń przygotował kilka pytań w języku angielskim do drogiego gościa. Wśród zagadnień przeważały te dotyczące związków Pana Sochackiego z regionem, umiejętności posługiwania się językiem angielskim i polskim, ulubionych potraw naszej rodzimej kuchni, życia codziennego w Holandii, wspomnień z lat szkolnych i sportowych pasji. Pan Jan w odpowiedziach wykazywał się dużym dystansem, poczuciem humoru i cierpliwością. W razie potrzeby dopytywał uczniów o konkrety, a więc zachodziła interakcja w języku obcym, o co również chodziło. „Między wierszami” nasz drogi gość starał się wpajać naszej młodzieży takie wartości jak: patriotyzm, bezinteresowność i skromność. Uczniowie byli bardzo uważni i aktywni na zajęciach, a „specjalna” lekcja bardzo im się podobała. Nauczyciel tym razem pozostawał w roli asystenta i w razie potrzeby służył pomocą w prawidłowej wymowie, czy parafrazy pytania.

Następnie, po krótkiej przerwie, Pan Sochacki spotkał się z klasą VIII pod kierunkiem p. Rafała Szutowskiego. Uczniowie tej klasy, którzy już w tym roku szkolnym przystąpią do pisania egzaminu ósmoklasisty mieli świetna okazję, żeby wypróbować swoje umiejętności. Lekcja odbyła się w całości w języku angielskim. Uczniowie chętnie zadawali pytania i brali udział w konwersacji. Szczególnie przypadł im do gustu temat sztuki walki Ju-jitsu, w której nasz gość zdobył czarny pas. Uczniowie dopytywali o doświadczenia Pana Jana, a także wzięli udział w pokazie sztuki walki. Nasz drogi ‘sensei’ wydawał polecenia i objaśniał różne chwyty wyłącznie w języku angielskim, ale nie było to problemem dla naszych uczniów.

Z obu lekcji wszyscy wyszli zadowoleni. Pan Jan jak zwykle tryskał świetnym humorem, ujmował  skromnością i miał doskonały kontakt z młodzieżą.

Naszemu drogiemu gościowi dziękujemy jeszcze raz za poświęcony czas i życzymy dużo zdrowia. Naszym uczniom życzymy kolejnych sukcesów w rozwoju umiejętności komunikacji.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok Panie Janie !

Autor: Rafał Szutowski, Radosław Woźniak