Wycieczka do Gniezna i Biskupina - 22.09.2022 r.

W czwartek 22 września 2022 klasy 5a i 5b pod opieką wychowawców pani Agnieszki Petrykowskiej i pana Rafała Szutowskiego wybrały się na całodniową wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Już podróż autokarem była atrakcją. Młodzież umilała dość długą podróż wesołym śpiewem.

Pierwszym celem podróży było Gniezno. Przewodnik zaprowadził grupę na Wzgórze Lecha do Katedry, która jest bez wątpienia najciekawszym zabytkiem tego miasta. Ponieważ katedra stanowiła miejsce ważnych wydarzeń historycznych, było to idealne miejsce na lekcję historii dla młodzieży szkolnej. W katedrze odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego oraz słynny Zjazd Gnieźnieński. Wewnątrz uczniowie podziwiali relikwie Św. Wojciecha, a także bezcenny skarb sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie. Po katedrze uczniów oprowadzał wirtualny przewodnik.

Następnie grupa wyruszyła do Biskupina w województwie kujawsko-pomorskim. Uczniowie zwiedzili słynny rezerwat archeologiczny. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest osada warowna, która pochodzi z epoki żelaza. Według archeologów najprawdopodobniej osada pochodzi z czasu sprzed 700 lat p.n.e. Przewodnik zaskoczył uczniów mówiąc, że została ona odkryta przez przypadek przez nauczyciela. Grupa zobaczyła również jak zbudowana jest osada, co mieści się dookoła niej oraz jak wyglądały wnętrza domów w tamtych czasach. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali obiekty z przeszłości i słuchali ciekawostek przekazywanych przez przewodnika. Każdy miał również okazję zakupić tematyczne pamiątki wykonane przez rzemieślników w zwiedzanych osadach.

Pogoda dopisała a uczniowie wraz  z opiekunami miło i pożytecznie spędzili czas. Około godziny 19 grupa wróciła do szkoły z bagażem nowych doświadczeń i miłymi wspomnieniami.

Autor: Rafał Szutowski