"Orlęta. Grodno 39"-23.09.2022 r.

"Orlęta” to film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Taką  "lekcję w kinie" mieli okazję zobaczyć uczniowie klasy VIII i VII b.

„Orlęta. Grodno '39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową. 17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Po seansie w kinie młodzież zobaczyłą stałą wystawę o historii Kutna, która znajduje się w pawilonie wystawienniczym przy Placu Wolności. Do obejrzenie tej ciekawej infografiki zachęcamy wszystkich uczniów i ich rodziców.