Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych – 12-16.09.2022 r.

W dniach 12-16 września br. w naszej szkole, został przeprowadzony projekt edukacyjny dla uczniów w ramach „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz organizacje pozarządowe.

Uczestnicy projektu poszerzali swoją wiedzę i umiejętności dotyczące chorób zakaźnych podczas:

- warsztatów „Poznajemy choroby zakaźne”, w czasie których poznali przykłady chorób zakaźnych wywoływanych przez wirusy, bakterie, protisty i grzyby oraz sposoby zapobiegania tym chorobom.  Omówili także drogi wnikania patogenów do organizmu (tzw. wrota zakażenia).

- warsztatów polegających na przygotowaniu materiałów informacyjnych (np. ulotek) dotyczących wybranych chorób zakaźnych: salmonella, poliomyelitis, WZW typu A, odra, krztusiec, COVID-19 (wykonane prace zostały zaprezentowane wszystkim uczniom).

- wykonania gazetki „Instrukcja poprawnego mycia rąk”.

- zajęć z wychowawcą wg scenariusza proponowanego przez MEiN - „Zarażaj odpowiedzialnością”.

- projektowania piktogramów „Tego robić nie wolno!” oraz „Pamiętaj o…” przedstawiających przykłady zachowań sprzyjających zakażeniom chorobami zakaźnymi lub zapobiegającym im.

- wykonywania  planszowych gier dydaktycznych pod hasłem „Nie daj się mikrobom!” nawiązujących do zachowań sprzyjających zarażeniom lub ich unikania.

- spotkania ze pielęgniarką, podsumowującego wiedzę o chorobach zakaźnych.

Po zajęciach w ramach „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych”, wiedza o chorobach zakaźnych u uczniów zapewne się zwiększyła, pozostaje tylko zastosować ją w życiu codziennym!