Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2466760
  • Do końca roku: 236 dni
  • Do wakacji: 43 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Dekalog cyberświadomego rodzica

Drogi Rodzicu!

1. Dbaj o dobry kontakt z dzieckiem. Pracuj nad tym, aby przez cały czas być dla niego autorytetem i mentorem. Pamiętaj, aby poświęcać mu wystarczająco dużo czasu i uwagi. Zadbaj o to, by w momencie rozterek lub wątpliwości szukał porady u ciebie, a nie w wyszukiwarce internetowej lub mediach społecznościowych.

2. Ustal jasne i sztywne zasady dotyczące grania w gry oraz korzystania z urządzeń elektronicznych i Internetu. Zadbaj o to, by nie były to jedyne sposoby spędzania wolnego czasu przez Twoje dziecko. Pamiętaj o tym, że można się od nich łatwo uzależnić. Dlatego dbaj o racjonalne dawkowanie tej przyjemności.

3. Pokaż dzieciom, jak korzystać z Internetu. Wskaż przyjazne strony, zaproponuj bezpieczne portale internetowe i aplikacje online. Ustal ograniczoną listę stron i aplikacji, z których mogą samodzielnie korzystać. Ponadto rozmawiaj z nimi o ich doświadczeniach podczas surfowania w Internecie, pytaj co robiły, co zobaczyły i czego nowego się dowiedziały.

4. Monitoruj i skrupulatnie kontroluj poczynania twojej pociechy zarówno w mediach społecznościowych, jak i Internecie. Zwłaszcza na początku jej przygody ze światem cyfrowym. Pamiętaj, że globalna sieć WWW jest mieszanką zarówno przydatnych, jak i szkodliwych materiałów.

5. Ograniczaj dziecku dostęp do materiałów, gier i informacji nieodpowiednich do jego wieku. Kupując nową grę komputerową sprawdź, jaki jest minimalny wiek gracza wskazany na opakowaniu. Weryfikuj, czy występuje w nich przemoc, nagość, wulgarny język lub inne demoralizujące treści. Może w tym pomóc chociażby klasyfikacja PEGI.

6. Skonfiguruj mechanizmy kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym, aplikacjach i serwisach internetowych.

7. Dbaj o prywatność dziecka w świecie cyfrowym. Rozsądnie decyduj, które zdjęcia mogą znaleźć się w przestrzeni publicznej. Stosuj filtry i ograniczenia wyświetlania zdjęć i profilu, nie publikuj informacji o miejscu pobytu, nawykach oraz zainteresowaniach swoich dzieci. Pamiętaj, że każda publikacja zdjęcia bez wiedzy i zgody osoby znajdującej się na nim grozi utratą anonimowości. Wizerunek dzieci nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

8.Pamiętaj, że nauka nigdy się nie kończy! Regularnie poszerzaj wiedzę zarówno swoją jak i córki/syna z zakresu bezpieczeństwa dzieci w sieci i zagrożeń, na jakie mogą się tam natknąć. Pomogą ci w tym serwisy takie, jak:

https://www.saferinternet.pl – portal zawierający informacje o tym, w jaki sposób można zapobiegać zagrożeniom internetowym

https://www.dzieckowsieci.pl/- portal informacyjny dedykowany dla rodziców

https://sieciaki.pl/ – strona dedykowana najmłodszym użytkownikom Internetu (do 14 lat). Warto przejrzeć ją razem ze swoim dzieckiem i wspólnie omówić prezentowane tam materiały.  Pamiętaj o tym, że zastraszenie dziecka lub odgórne zabronienie mu czegoś może niechcący zachęcić je do dalszych samodzielnych poszukiwań informacji odnośnie tematu tabu

9. Reaguj, jeśli wiesz, że twoje dziecko jest ofiarą cyberprzemocy. Nie zostawiaj go w takim przypadku samemu sobie. Jeśli nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, nie bój się prosić o pomoc specjalistów.

10. Pamiętaj, że to ty wychowujesz  swoje dzieci, wspierasz je i organizujesz czas. Nie zrzucaj tej odpowiedzialności na Internet i jego użytkowników.   

Źródło: ergo hestia