"Ekipa Chrumasa" - zajęcia kulinarne w klasie II - 8.10.2021 r.

Uczniowie klas I - V z naszej szkoły kolejny rok uczestniczą w "Programie dla szkół". Jest to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek.

Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Ich celem jest zwiększenie jego rozpoznawalności oraz budowanie świadomości rodziców i nauczycieli dotyczącej ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci.

Uczniowie klasy drugiej wspólnie z wychowawczynią w ramach działań edukacyjnych przygotowali warzywne ludziki. W tym celu wykorzystano warzywa przyniesione z domu oraz pomidory i jabłka dostarczone w ramach programu. Ludziki były bardzo pomysłowe i apetyczne. Szkoda było je zjeść, ale zapach tak pobudził kubki smakowe dzieci, że z apetytem zjadły własnoręcznie wykonane drugie śniadanie.

Na podsumowanie zajęć obejrzeliśmy 3 odcinki z serii "Ekipa Chrumasa". Postać Chrumasa – animowanego bohatera, który w zabawny sposób prezentuje dzieciom zasady zdrowego odżywiania, jest ambasadorem "Programu dla szkół". Taka praktyczna lekcja poszerzyła wiedzę dzieci na temat wartości odżywczych warzyw i ich roli w codziennym odżywianiu. Uczniowie z niecierpliwością będą czekać na kolejne zajęcia z Chrumasem.

Autor: Ewa Zduńczyk