Europejski Dzień Języków - 28.09.21r.

W niedzielę, 26 września w krajach Unii Europejskiej obchodzony był Europejski Dzień Języków. W naszej szkole obchodziliśmy go we wtorek 28 września. Jak zwykle na zajęciach języka obcego w tym dniu nie zabrakło atrakcji i konkursów.

Wydarzenie to ma na celu głównie: propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy, ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków i propagowanie nauki języków obcych przez całe życie. Tradycja obchodzenia Europejskiego Dnia Języków (ang. European Day of Languages) w krajach członkowskich narodziła się po raz pierwszy w 2001 roku i trwa do dziś.

Uczniowie klas 2-8 mieli w tym dniu możliwość wzięcia udziału w specjalnej lekcji. Wśród punktów scenariusza lekcji znalazły się między innymi:

- piosenka Let it go/Mam tę moc z filmu Frozen/Kraina lodu w 25 językach

- zgadnij co to za język ? gra interaktywna (uczniowie poznawali m.in. pozdrowienia, podziękowania i liczenie do 10 w danym języku – a 4 najciekawsze zwroty zapisywali do zeszytu)

- Quizlet – sprawdzamy co wiemy o językach w Unii Europejskiej, stolicach i flagach

- Kahoot – okrywamy nowe zwroty i głosujemy przy pomocy telefonów komórkowych

- Kasia Staszewska – poznajemy kanał polskiej yotuberki, śpiewającej znane przeboje w kilku językach (uczniowie śpiewali razem z Kasią piosenki Dance Monkey i Savage Love)

- Lyricstraining – poznajemy aplikację do sprawdzania znajomości słów ulubionych przebojów (uczniowie sprawdzili znajomość piosenki Don’t Start Now – Dua Lipy)

- What’s for breakfast ? – uczniowie rozpoznawali dany kraj na podstawie tego co jego mieszkańcy jedzą na śniadanie.

Elementem obchodów Dnia Języków był też konkurs na pomoc dydaktyczną do nauki języka, którego wyniki omówimy w osobnym artykule.

Osobnym i najciekawszym punktem programu było spotkanie z panem Janem Sochackim, mieszkańcem Holandii posługującym się płynnie językiem angielskim i niemieckim. Pan Jan, posiadający czarny pas w judo i ju jitsu, odpowiadał na pytani uczniów, uczył ich praktycznych zachowań w samoobronie, przekazywał cenne porady i podawał polecenia w języku japońskim.

Myślę, że w czasie Europejskiego Dnia Języków każdy uczeń znalazł coś dla siebie i wszyscy nauczyli się czegoś nowego poprzez praktykę i zabawę.

Dziękujemy za czynny udział i do zobaczenia za rok !

Autor: Radosław Woźniak, Rafał Szutowski