"Powrót do szkoły po okresie pandemii i zdalnego nauczania" – podpowiedzi dla dzieci i młodzieży

1. Nie obwiniaj się za to, że możesz mieć trudności w powrocie do szkoły. Bądź przygotowany na to, że powrót do szkoły może nie przebiegać tak jak to sobie wyobraziłeś. Rok w życiu każdego to długo, mogło zajść wiele zmian u Twoich kolegów, nauczycieli    i będziesz potrzebował czasu, aby się do nich przyzwyczaić.
  2. Jeśli czujesz złość, smutek lub rozczarowanie pamiętaj, że to są emocje, które towarzyszą każdemu i są potrzebne, aby zorientować się, co jest dla Ciebie dobra, a co nie.
  3. Mów zaufanemu dorosłemu o swoich ewentualnych niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Rodzice    i nauczyciele są po to, aby Cię rozumieć i pomóc.
  4. Zaplanuj swój dzień i staraj się zrealizować plan. Jeśli się uda, da Ci to poczucie kontroli, spełnienia i zwycięstwa. Być może będziesz potrzebował kilku prób, zanim osiągniesz sukces.
  5. Staraj się zrozumieć i tolerować innych. Część kolegów mogło się zmienić podczas pandemii i nauczania zdalnego i może mieć inne od Ciebie opinie o obecnej sytuacji. Każdy ma prawo być sobą i być pozytywnie przyjęty w grupie. Ty także masz prawo być sobą i oczekiwać akceptacji i zrozumienia od innych.

Źródło: Fundacja Innopolis

dr hab. Prof. UAM Beata Jachimczak