Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2475779
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Gimnastyka mózgu - część III

Gimnastyka mózgu – część III

Kolejna grupa ćwiczeń to ćwiczenia rozciągające i wydłużające mięśnie, które mają na celu zminimalizować wpływ stresu, a tym samym poprawić koncentrację uwagi. 

Oto kilka przykładów:

Sowa – lewą ręką chwyć mocno mięsnie barku z prawej strony, odwróć głowę maksymalnie w prawą stronę, zrób wdech i zacznij wydychać powietrze przy jednoczesnym, powolnym obracaniu głowy w lewą stronę, utrzymując brodę na jednym poziomie. Powtórz ten ruch kilka razy. Wykonaj to samo ćwiczenie z drugim ramieniem. W trakcie naśladuj głos sowy, koncentrując się na słuchaniu głosu, a oczami patrz na linii horyzontu.

Ćwiczenie to wspomaga:

- słuch,

- pamięć,

- naukę ortografii,

- mowę,

- rozróżnienie strony „prawa – lewa”.

Aktywna ręka– to ćwiczenie może być wykonywane w pozycji stojącej lub siedzącej. Podnieś wyprostowaną rękę do góry i chwyć ją drugą ręką. Podniesiona ręka stawia opór ręce trzymającej. Oporuj na wydechu, licząc do „8”, w czterech kierunkach: w stronę głowy,     w bok, do przodu i do tyłu. Powtórz wszystko zmieniając ręce.

Ćwiczenie to wspomaga:

- pisanie,

- motorykę małą,

- pracę mięśni rąk,

- otwartość na informację.

Zginanie stopy – usiądź, prawą zgiętą stopę na wysokości kostki połóż na lewym udzie. Lewą ręką chwyć mocno za ścięgno Achillesa, a drugą ręką od strony bocznej tę samą nogę pod kolanem. Kiedy bierzesz wdech zginaj powoli stopę, a przy wydechu prostuj nogę. Ćwiczenie to wykonuj w pełnym zakresie ruchu bardzo powoli. Po zakończeniu to samo ćwiczenie zrób na drugą nogę. Ćwiczenie to powtórz od 6 do 8 razy.

Ćwiczenie to wspomaga:

- skupienie uwagi,

- pisanie,

- czytanie,

- komunikację.

Pompowanie piętą– stań w pozycji wyprostowanej, odstaw nogę do tyłu, stawiając ją na palcach. W pozycji wyjściowej pięta z tyłu jest uniesiona, a ciężar ciała spoczywa na nodze przedniej. Na wydechu zginaj w kolanie nogę stojącą z przodu, a pietę tylnej próbuj postawić na podłodze. Zmień nogi.

Ćwiczenie to wspomaga:

- słuch,

- skupienie,

- kmunikację,

- naukę matematyki,

- kreatywne myślenie.

Luźne skłony– usiądź wygodnie , skrzyżuj proste nogi w kostkach, pochyl się głęboko do przodu, wyciągając ręce przed siebie.               Z opuszczoną głową sięgaj rękoma jak najdalej przed siebie. Kołysz rękoma na boki. Wydech wykonuj wraz ze skłonem, wdech gdy ramiona i  tułów podnoszą się. Ćwiczenie wykonaj kilka razy, następnie zmień układ nóg.

Ćwiczenie to wspomaga:

- kreatywne myślenie,  

- skupienie uwagi,

- czytanie,

- logikę matematyczną.

Wypady – stań z szeroko rozstawionymi nogami. Na wydechu nogę wykroczną zegnij w kolanie i przenieś ciężar ciała na piętę tej nogi. Na wdechu powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Następnie powtórz układ w drugą stronę.

Ćwiczenie to wspomaga: 

- pamięć,

- odprężenie,

- słuch.