Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – 20.11.2020 r.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka na stałe wpisał się w kalendarz świąt obchodzonych w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni. W tym roku inaczej być nie mogło.

W związku z powyższym pedagog przygotował dla uczniów materiały mające na celu przypomnienie obowiązujących praw, uświadomienie konieczności ich przestrzegania, a także wskazanie na równość wszystkich dzieci wobec prawa. Dla uczniów klas I – III pani A. Ślepecka opracowała prezentację multimedialną pod tytułem „Znam swoje prawa”.  Ważne jest bowiem, aby już od najmłodszych lat dzieci znały swoje prawa, a także je rozumiały.  Dlatego materiał dla uczniów z tej grupy wiekowej przygotowany został w sposób prosty i zrozumiały z wykorzystaniem wiersza opatrzonego rysunkami. Dla uczniów z klas IV – VIII pedagog opracował prezentację pod tytułem „Konwencja o Prawach Dziecka – znam”. Dzięki niej uczniowie dowiedzieli się lub przypomnieli sobie informacje m.in. o tym czym jest Konwencja o Prawach Dziecka, komu przysługują prawa dziecka oraz  kto odpowiada za ich ochronę, a także  poznali konkretne prawa wraz z artykułami, które o tym mówią. W tym materiale pokazany został  przekrój całej Konwencji, dlatego nie wszystkie punkty odnosiły się do życia każdego ucznia, ale przecież warto wiedzieć więcej niż mniej, szczególnie w tak ważnym temacie. Oczywiście uczniowie jednocześnie nie mogą zapomnieć o tym, iż oprócz praw mają  też obowiązki. Dodatkowo pedagog opracował artykuł o prawach dziecka na szkolnej stronie www w zakładce PEDAGOG – DLA UCZNIÓW.

Autor: Agnieszka Ślepecka