„Mała książka – wielki człowiek” - 5.11.2020 r.

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią odwiedzili szkolną bibliotekę. Celem wizyty było zapisanie dzieci do biblioteki oraz zapoznanie z akcją „Mała książka – wielki człowiek”.

Jedną z wielu umiejętności, jakie powinien opanować pierwszoklasista, jest korzystanie ze zbiorów biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy pierwszej stają się czytelnikami podczas uroczystej wizyty w bibliotece, która poprzedzona jest lekcją biblioteczną, wprowadzającą w zagadnienia związane z książką i biblioteką. Szkolna bibliotekarka - pani Małgorzata Tyczyńska - zapoznała dzieci z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz regulaminem korzystania z księgozbioru. Pierwszaki z zainteresowaniem oglądały czasopisma dla dzieci, które można przeglądać w czytelni. Zadawały wiele pytań dotyczących książek i biblioteki.

Następnie pani Ewa Zduńczyk opowiedziała o pierwszej edycji projektu kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki organizatorzy chcą zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Mamy nadzieję, że książka i plakat, które otrzymały dzieci rozwinie w nich zamiłowanie do książek.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Autor: Ewa Zduńczyk