Światowy Dzień Mycia Rąk - 15.10.2020 r.

W  dniu 15.10.2020 r. Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni obchodziła Światowy Dzień Mycia Rąk mający na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży konieczności przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia rąk  dla zachowania  własnego zdrowia.

W związku z powyższym nauczyciele i wychowawcy aktywnie włączyli się w  akcję zainicjowaną przez pedagoga.  Pani Agnieszka Ślepecka przeprowadziła w klasach O A, O B, O C warsztaty pod hasłem „Sio zarazki z moich dłoni – zaraz mydło was przegoni”.  Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że mycie rąk jest jedną z najprostszych metod zapobiegania chorobom, takim jak grypa, zatrucia pokarmowe czy choroby pasożytnicze, a także pełni ważną rolę w profilaktyce zachorowań na COVID 19. Pedagog przedstawił inscenizację pod tytułem „Dwie rączki” z udziałem rączki brudnej – czarna  i rączki czystej – biała. Dzieci  zdobyły w ten sposób wiedzę na temat zarazków bytujących na brudnych dłoniach oraz chorób przenoszonych za ich pośrednictwem. Dowiedziały się również kiedy i w jakich sytuacjach powinny myć ręce, aby być zdrowymi, a także zapoznały się z techniką dokładnego   i skutecznego mycia rąk. Dzieci zdały celująco egzamin z czystości prawidłowo odpowiadając na zadane przez nauczyciela pytania i zagadki. Wszystkie informacje przekazane dzieciom opatrzone były plakatami wykonanymi przez nauczyciela, aby jeszcze dokładniej zobrazować to, iż w dużym stopniu od higieny rąk zależy nasze zdrowie. Dodatkowo pedagog opublikował na stronie internetowej szkoły artykuł dla uczniów pod hasłem  „Ręce zawsze czyste mam, bo o zdrowie dbam” oraz artykuł dla rodziców „Jak skłonić dziecko do skutecznego mycia rąk?” Wychowawcy klas I – III wykonali ze swoimi uczniami prace plastyczne pod hasłem „Czyste ręce mam, bo sam o nie dbam”, a także układali rymowanki na temat higieny rąk. Natomiast w klasach IV- VIII uczniowie pod kierunkiem pani V. Olesińskiej uczyli się piosenki pod tytułem „Czyste ręce”, a także opracowywali reklamę czystych rąk. Pani M. Lewandowska zapoznała uczniów z „chorobami brudnych rąk” oraz pracowała metodą dramy podczas ćwiczenia „Co było później?

Mamy nadzieję, że powyższe działania przyczynią się do jeszcze większej świadomości oraz utrwalenia przez dzieci i młodzież nawyków  higieniczno – kulturowych związanych z higieną rąk, tak ważną w profilaktyce pandemii COVID 19.