Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2475538
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Jak skłonić dziecko do skutecznego mycia dłoni?

Skoro nam, dorosłym, trudno jest czasem dbać o wystarczający poziom higieny rąk, to naszym dzieciom tym bardziej. W związku z tym to naszym zadaniem – rodziców, dziadków, opiekunów – jest pilnowanie prawidłowego mycia rąk przez maluchy.


1. Naukę mycia rąk dla dzieci najlepiej jest zacząć od własnego przykładu. Jeśli dziecko będzie widziało, że mama i tata często i dokładnie myją ręce, to będzie to dla nich najlepsza lekcja. Rodzice są dla najmłodszych dzieci najważniejszym autorytetem, poza tym dzieci uczą się przez naśladownictwo. Myjmy zatem ręce nie tylko „na pokaz”. Im bardziej będziemy w tym autentyczni, tym skuteczniej nauczymy higieny dzieci.

2. Dziecko może się zniechęcić do mycia rąk, jeśli jest to dla niego niewygodne. Powinniśmy zatem zaopatrzyć się w podest lub niskie schodki, które będą stanowić podwyższenie dla dziecka podczas stania przy umywalce. Podsadzanie dziecka na kolanie będzie niewygodne dla obu stron, zarówno rodzic, jak i dziecko będą zniecierpliwieni i sfrustrowani, a do efektywnej nauki potrzeba czasu, cierpliwości i pozytywnego podejścia.

3. Czego jeszcze potrzeba? Osobnego ręczniczka, nierzadko nawet osobnego mydła. Wiele dzieci lubi mieć własne, kolorowe akcesoria do mycia, ale uwaga! Inne myją ręce chętniej, gdy mogą to robić zupełnie tak, jak dorośli, czyli mydląc dłonie dużą kostką mydła i wycierając się we wspólny ręcznik do rąk. Jeśli jednak akcesoria dorosłych nie wzbudzają w maluchu większego zainteresowania, zaopatrzmy się np. w kolorowy dozownik do mydła w wesołym kształcie, który będzie zachęcał dziecko do korzystania z niego.

4. Mycie rąk dzieci powinno być też dobrą zabawą – dzięki temu maluch za każdym razem będzie mył ręce z radością na twarzy. Jak dobrze bawić się podczas mycia rąk? Np. sprawdzając, jakie zabawne odgłosy wydają mokre, namydlone ręce! Dziecko z pewnością będzie chciało odtworzyć dźwięki, które mu zaprezentujemy.

Dzieci uczą się przez naśladownictwo i zabawę. Ich największym autorytetem są rodzice i dziadkowie. Przyzwyczajajmy je do częstego mycia rąk od najmłodszych lat!