Europejski Dzień Języków - 29.09.2020 r.

Dnia 28 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków 2020. To międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy i obchodzone w całej Europie dnia 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych, propagowanie dialogu międzykulturowego, wskazywanie na korzyści płynące z różnorodności językowej i etnicznej.

Nauczyciele języków obcych pan Radosław Woźniak i pan Rafał Szutowski zorganizowali konkurs, w którym wzięli udział uczniowie klas 4-8.

Celem konkursu było przede wszystkim rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań  językami oraz wzbogacenie wiedzy o kulturze, geografii, ciekawostkach, życiu codziennym w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez klasę gazetki tematycznej związanej z państwem wylosowanym wcześniej spośród krajów, w których używa się języka angielskiego lub języka niemieckiego. Uczniowie z zaangażowaniem wzięli się do pracy czego efektem są piękne i ciekawe gazetki. Wychowawcy mieli 3 dni na oddanie głosów na 3 najlepsze gazetki, a językowcy czuwali nad poprawnością językową zwrotów w języku wylosowanego kraju. Po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że:

13 punktów i I miejsce zajęła klasa 4 za gazetkę na temat USA,

12 punktów i miejsce II zajęła klasa 7b za gazetkę o Australii

7 punktów i miejsce III zajęła klasa 8 za gazetkę na temat Niemiec.

Pomimo trudnej sytuacji i ograniczeń wynikających z epidemii uczniowie stanęli na wysokości zadania. Zbieranie materiałów do gazetki pozwoliło im lepiej poznać historię, kulturę i geografię wybranego kraju, wybrane zwroty w danym języku przydadzą się na zajęciach języka obcego a przygotowanie strony plastycznej pozwoliło zintegrować klasę i wykazać się także pozostałym uczniom.

Dziękujemy  wychowawcom za pomoc  w organizacji konkursu, a wszystkich uczniów zapraszamy do obejrzenia zdjęć dzięki czemu poznacie prace wykonane przez inne klasy.

Dziękujemy Pani Dyrektor Urszuli Graczyk za przekazanie nagród rzeczowych dla trzech zwycięskich drużyn.

Do zobaczenia na następnym konkursie !

Autor: Rafał Szutowski i Radosław Woźniak