Bądź ostrożny - nie ufaj nieznajomym!

KIM JEST OSOBA OBCA?

To osoba, której nie znamy.

CO ZROBIĆ, KIEDY POJAWI SIĘ NA NASZEJ DRODZE?

Nie wystarczy stosować się jedynie do zasady „Nie rozmawiaj z nieznajomymi”.

• Z kimś obcym możesz rozmawiać tylko wtedy, gdy zgadzają się na to Twoi rodzice lub gdy jesteś przy nich.
  • Dorosłe osoby, kiedy potrzebują jakikolwiek pomocy, powinny poprosić o nią inną osobę dorosłą a nie dziecko. Nawet wtedy, gdy potrzebują pomocy w niesieniu paczki, w odnalezieniu jakiegoś miejsca lub szukają zwierzątka, które zaginęło.
  • Nigdy nie wsiadaj do samochodu obcej osoby.
  •
  • W miejscach publicznych, np. w sklepie, w parku, na placu zabaw nie oddalaj się od rodziców lub swoich opiekunów. Staraj się mieć ich zawsze w zasięgu swojego wzroku.
  • Nie rozmawiaj z osobami, których nie znasz.Jeżeli obcy człowiek podejdzie do Ciebie za blisko, cofnij się i biegnij po pomoc. Krzycz głośno, jeżeli ktoś obcy będzie próbował Cię złapać.
  •
  • Jeżeli się zgubisz, zwróć się o pomoc do osoby pilnującej bezpieczeństwa lub do sprzedawcy w sklepie. Jeżeli rozłączysz się z towarzyszącym Ci dorosłym w publicznym miejscu takim, jak sklep lub centrum handlowe, nie ruszaj się z miejsca i poczekaj, aż rodzic po Ciebie przyjdzie.
  •
  • Nigdzie nie odchodź z osobą której nie znasz, nawet jeśli twierdzi, że zna Twoich rodziców i wie, w którą stronę poszli.
  • Nigdy nie przyjmuj niczego od nieznajomego.

Źródło:

Zespół ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KPP w Łęczycy