Bądź ostrożny - uważaj na drodze!

Dziecko, które ukończyło 7 rok życia, jest samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, powinien poznać wszystkie zasady, zanim wyruszy w drogę do szkoły.

1. Pieszy może poruszać się jedynie po chodniku lub drodze dla pieszych.

2. Jeśli na drodze nie ma chodnika:

• - pieszy powinien korzystać z pobocza i poruszać się lewą stroną drogi – tak by być widocznym dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka;
  • - pieszy może poruszać się po drodze dla rowerów, ale ma również obowiązek ustępować pierwszeństwa rowerzystom.

3. Wyjątkowym miejscem, gdzie pieszy może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami  jest strefa zamieszkania. Jest to teren oznaczony specjalnym znakiem informacyjnym. ZAWSZE jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ nie jest to miejsce wyłączone z ruchu pojazdów.

4. Zawsze powinniśmy stosować się do przepisów i przestrzegać zasad ruchu drogowego:

• - przechodzimy przez jezdnię jedynie w wyznaczonym miejscu;
  • - gdy dostępna jest sygnalizacja świetlna  - przez ulicę przechodzimy tylko wtedy, gdy zapali się światło zielone;
  • - nie wolno przebiegać przez ulicę, ani wybiegać tuż przed jadące auta;
  • - dochodząc do przejścia dla pieszych, zawsze należy się rozejrzeć (w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo) i upewnić, że bezpiecznie możemy przejść na drugą stronę ulicy.

5. Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Źródło:

Zespół ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KPP w Łęczycy