Co należy wiedzieć o szkołach ponadpodstawowych podczas wyboru dalszej ścieżki kształcenia? - informacje dla uczniów

Liceum ogólnokształcące jest dobrym miejscem dla Ciebie, jeżeli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących dalszej nauki i wyboru zawodu lub zamierzasz kontynuować  naukę na studiach wyższych.

• Nauka trwa 4 lata. Wybierając szkołę, musisz zastanowić się, jakich przedmiotów szkolnych chcesz się uczyć w większej liczbie, ponieważ oddziały tworzone są w oparciu o przedmioty rozszerzone, przygotowujące ucznia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
  • Nauka w czteroletnim liceum ogólnokształcącym pozwoli Ci uzyskać wykształcenie ogólne na poziomie średnim.
  • Po ukończeniu nauki w liceum (z maturą lub bez) możesz dalej kształcić się w szkole policealnej lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, dzięki którym uzyskasz kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie.
  • Mając zdany egzamin maturalny, możesz podjąć naukę na studiach wyższych.

Technikum jest odpowiednim miejscem dla Ciebie, jeżeli wiesz, co Cię interesuje i wybrałeś już zawód, w jakim chciałbyś pracować.

• Nauka w technikum trwa 5 lat. Równolegle uczysz się przedmiotów ogólnokształcących, przygotowujących Cię do egzaminu maturalnego i przedmiotów zawodowych na poziomie teorii  i praktyki.
  • W zwodach, których kształcenie prowadzone jest na poziomie technikum wyodrębnione są maksymalnie dwie kwalifikacje (K1, K2). Pierwszą kwalifikacją jest w wielu przypadkach kwalifikacja ustalona dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I stopnia.
  • Na koniec nauki w technikum możesz przystąpić do egzaminu maturalnego  oraz do egzaminu, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (EPKZ).
  • Po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymasz świadectwo dojrzałości i będziesz mógł podjąć naukę na studiach wyższych, przygotowujących do wykonywania tego samego zawodu lub innego zawodu.
  • Zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe daje Ci uprawnienia do wykonywania pracy w wyuczonym zawodzie.
  • Po ukończeniu technikum możesz podjąć również naukę w szkole policealnej lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Szkoła branżowa jest odpowiednim miejscem dla Ciebie, jeśli chcesz się szybko usamodzielnić i rozpocząć pracę zawodową.

• Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata. Ucząc się w szkole branżowej, zdobędziesz ogólną wiedzę i praktykę zawodową.
  • Naukę zawodu w praktyce możesz zdobywać na  warsztatach szkolnych,  w Centrach Kształcenia Praktycznego, Centrach Kształcenia i Wychowania OHP oraz w zakładach pracy.
  • Po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie praktycznym , będziesz mógł podjąć pracę w wyuczonym zawodzie.
  • Możesz również kontynuować naukę w liceum dla dorosłych i zdobyć wykształcenie średnie; jeśli przystąpisz do egzaminu maturalnego i otrzymasz świadectwo dojrzałości, będziesz mógł podjąć nauką na studiach wyższych.
  • Będziesz mógł również wybrać kontynuację nauki  w szkole branżowej II stopnia. Nauka w tej szkole będzie trwać 2 lata. Po zdaniu egzaminu  potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, będziesz mógł uzyskać dyplom technika w zawodzie nauczanym.
  • Po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymasz świadectwo dojrzałości i będziesz mógł podjąć naukę na studiach wyższych, przygotowujących do wykonywania tego samego  lub innego zawodu.