"Wizje w budowie"-24-25.10. 2019 r.

W dniach 24-25 października 2019 r. uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, których tematem była odbudowa i scalanie państwa polskiego po 1918 roku.

Pierwszego dnia podeszliśmy do tematu historycznie: przyjrzeliśmy się wielu działaniom, których celem była odbudowa i integracja ziem Polski po I wojnie światowej. Zastanawialiśmy się, co należy wziąć pod uwagę przy budowie państwa i jakie można napotkać przy tym trudności.  Zaznajomiliśmy się z zagadnieniami związanymi ze społeczeństwem, gospodarką i polityką II RP.

Drugiego dnia zwróciliśmy się ku współczesności. Zastanowialiśmy się, na ile wnioski z dyskusji z poprzedniego dnia są aktualne dla nas dzisiaj. Przeanalizowaliśmy też, co jest współcześnie ważne dla społeczeństwa i jak wspólnie możemy o to zadbać. Hasłem drugiego dnia była współpraca.Nasze działania skupiliśmy wokół tworzenia współczesnej mapy Polski, wykorzystując obraz państwa, jakie chcielibyśmy budować w przyszłości, opierając się na tym, co jest dla nas ważne dzisiaj.

„Warsztaty historyczne na temat odzyskania niepodległości przez Polskę stanowiły ciekawą formę podejścia do problemu. Panie Edukatorki starały się rozwijać w nas współpracę i dbały o naszą staranność w wykonywaniu poleceń. Naszą szczególna uwagę zwróciły problemy: warunków sprzyjających powstawaniu państwa, handel między zaborami. Metody jakimi pracowaliśmy bardzo nas zbliżały do rzeczywistości w czasie zaborów.”- R. Pałasz, Sz. Płócienniczak- kl. VIII

„Warsztaty były bardzo kreatywne, panie prowadzące potrafiły nas zaciekawić i pokazały jak produktywnie pracować w grupie. Cieszyliśmy się, że mogliśmy pracować z młodszą klasą.” -M. Romaniak. K. Walczak-kl. VIII

„ Wrażenia pozostaną niesamowite. Jeden jest minus – zajęcia były zbyt krótkie”-S. Kubiak, W. Art.-kl. VIII