Europejski Dzień Języków - 26.09.2019 r.

Dnia 26 września 2019 r. na zajęciach języka angielskiego w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Tego dnia w czasie zajęć uczniowie mogli poznać wiele informacji dotyczących innych języków używanych w Europie, ich użycia oraz  ciekawostek z dziedziny geografii, kultury i historii naszych sąsiadów.

W klasie IIB uczniowie poznali 5 sposobów powitania się w innych językach. Uczniowie poznali piosenkę „Panie Janie” w języku francuskim znaną jako „Frere Jacques”, a w języku niemieckim jako „Bruder Jacob”. Poza zadaniami językowymi poznali oni odgłosy zwierząt hodowlanych w innych językach – śmiechu było co niemiara. Wybrane odgłosy i języki zapisywane były w kartach pracy pobranych ze strony internetowej https://edl.ecml.at/. Na końcu lekcji wszyscy nauczyli się anglojęzycznej wersji popularnej piosenki, czyli „Are you sleeping” oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Uczniowie klasy IVA rozwiązali okolicznościowy quiz dotyczący znajomości języków UE i ciekawostek z dziedziny geografii i kultury. Dowiedzieli się między innymi skąd pochodzi Sauna, skąd się wzięło słowo ‘robot’ oraz czy Węgrzy mają gdzie odpoczywać nad wodą? Następnie klasa została podzielona na grupy, które rozwiązywały zadania z zakresu leksyki i gramatyki języka angielskiego. Ostatnim elementem  lekcji było wspólne śpiewanie piosenek „Please Be Quiet” oraz „If you’re happy let me know it”.

W klasie VIB uczniowie obejrzeli prezentację PowerPoint „Languages in Europe – past and present” czyli „Języki w Europie – przeszłość i teraźniejszość”. Poza ciekawymi informacjami przetłumaczonymi przez uczniów z pomocą nauczyciela wiele slajdów zawierało pytania wielokrotnego wyboru. Uczniowie dowiedzieli się m. in. na czym polegało pismo klinowe, iloma językami mówi się na terenie Rosji i jakie są oficjalne języki używane w Parlamencie Europejskim. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy gdzie najpierw czekały ich potyczki gramatyczne a następnie dobór odpowiednich zwrotów „Dzień dobry” do odpowiedniego kraju i poprawne uzupełnienie jego flagi. Ten ostani element okazał się trudniejszy niż początkowo przypuszczano, ale na szczęście pomogły koleżeńskie podpowiedzi z innych grup, czyli tzw. umiejętność wymiany informacji. Na koniec wszyscy obejrzeli film prezentujący znany motyw „Panie Janie” w 8 językach UE.

Uczniowie klas VIA , VII i VIII pod kierunkiem p. Eweliny Nowickiej przygotowali plakaty oraz prezentacje wybranych przez siebie języków. Zadanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Ich prace można podziwiać  w pracowni językowej.

Wszyscy uczniowie byli mile zaskoczeni inną formułą zajęć tego dnia, zadowoleni, że mogą włączyć wiadomości z innych przedmiotów w tok lekcji i przekonali się, że nauka  to również dobra zabaw

Autor: Radosław Woźniak