Pismo klinowe i nie tylko…- 24.09.2019 r.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii w ramach programu „Kultura Dostępna”, realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprosiło nas  na bezpłatne warsztaty muzealne.

Z programu skorzystały klasy szóste, które wzięły udział w zajęciach na temat „Narodziny pisma, drogą do powstania książki”. Uczestnicy zapoznali się z historią pisma, formami książki i rodzajami opraw. Dowiedzieliśmy  się czym były hieroglify i dlaczego współcześnie nie używamy tej formy pisma. Obejrzeliśmy prezentację z przykładami piktogramów, pisma klinowego, węzełkowego, zwoju i manuskryptu.

Na uczestników czekały warsztaty z kaligrafii – każdy mógł napisać piórem i atramentem na papierze czerpanym tekst pismem klinowym. Jakże egzotycznie wyglądały zapisy naszych imion. Na pamiątkę tej niezwykłej przygody każdy zabrał swoje dzieło do domu.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy spędzić czas pożytecznie i przyjemnie. Spacer po ogrodzie wokół Pałacu Radziwiłłów oraz sesja fotograficzna zakończyła nasz jesienny pobyt w Nieborowie.

Autor: Urszula Graczyk