Zasady na dobry początek!

Często  zadajemy sobie pytania, jak skutecznie wprowadzić zasady w klasie i jak sprawić żeby dzieci ich przestrzegały? Tu przyda się kilka praktycznych wskazówek:

Zasady formułujemy krótko. Nawet jako hasła, równoważniki zdań.

Piszemy konkretnie, a nie ogólnie.

Piszemy w sposób zrozumiały dla dziecka, dostosowany do jego wieku.

Zdania formułujemy pozytywnie. To mają być podpowiedzi jak się zachowywać, a nie czego nie robić.

Dla młodszych dzieci konieczne są ilustracje przedstawiające daną zasadę.

Dla starszych uczniów rysunek, piktogram będzie również ważny jako forma szybkiego komunikatu ( jak znak drogowy)

Lista zasad musi być krótka, bo wtedy jest realna do przestrzegania ( maksymalnie 6 zasad)

Zasady spisujemy dużymi literami i ilustrujemy. Plakat, co najmniej w formacie A2 wieszamy w widocznym miejscu w klasie.

Warto zostawić miejsce na dopisanie jakiejś ważnej zasady, która może pojawić się w danej grupie, w ciągu roku szkolnego.

Zasad używamy każdego dnia do porozumiewania się z grupą.

Przypominamy je bardzo często. Najlepiej za każdym razem w takiej formie, jak je zapisaliśmy. Dzięki temu uczniowie szybciej je zapamiętają. Aby nie zwracać ciągle uwagi możemy przypomnieć zasadę. Na przykład, zamiast: „Wojtek nie biegaj tutaj, wiesz, że nie wolno!”, mówimy: „Nasza zasada - w sali chodzimy”.