W gospodarstwie agroturystycznym „Pod akacjami” w Dzierżąznej – 22.05.2019 r.

Uczniowie klasy II pojechali do małej miejscowości w okolicach Ozorkowa – Dzierżąznej. Celem wycieczki było poznanie dawnych zawodów kowala i młynarza.

Na początku spotkania odbyły się  bardzo ciekawe zajęcia w kuźni, gdzie uczniowie mogli obserwować pokaz wyrobu podkowy przez kowala.  Kowal prezentował podstawowe wyposażenie - miech kowalski, zestaw młotów, kowadło - niezbędne do kucia podkowy tradycyjną metodą. Każdy mógł kupić małą podkowę, która podobno przynosi szczęście. Następnym punktem programu był działający młyn wodny. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały cykl powstawania mąki. Czuły się jak prawdziwy młynarz ubielony mąką. Obok młyna podziwiały hodowlę jesiotrów i pstrągów.

Ostatnim punktem programu była przejażdżka bryczką zaprzężoną w Łyska – pięknego konia, w trakcie której uczniowie podziwiali warstwy leśnej roślinności i słuchali śpiewu ptaków. Po tylu atrakcjach bardzo smakowała kiełbasa pieczona nad ogniskiem.

Zmęczeni, ale pełni nowych przeżyć i doświadczeń wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

Autor: E. Zduńczyk