Z wizytą w Domu Kultury i aptece – 13.05.2019 r.

Pierwszoklasiści wraz z wychowawcami udali się do KDK, by obejrzeć spektakl „Brzechwolandia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia oraz do apteki MEDEST II w Kutnie w ramach preorientacji zawodowej.

Wyprawę rozpoczęto od złożenia wizyty w krainie szczęśliwości – „Brzechwolandii”, do której przenieśli widzów  aktorzy wrocławskiego teatru.
     Spektakl był okazją do przypomnienia znanych i lubianych wierszy Jana Brzechwy. W przedstawienie wpleciono m.in. takie utwory jak:  „Leń", „Skarżypyta", „Samochwała", „Atrament", „Globus", „Znaki przestankowe". Aktorzy wcielając się w role zabawek przypomnieli także o właściwym zachowaniu w domu, w szkole i na podwórku. Dzięki wizycie w niezwykłej krainie zwanej „Brzechwolandią", odbiorcy mieli możliwość przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki.
      Udział w spektaklu był dużym przeżyciem  i zapewne na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.

Następnie, dzięki uprzejmości Pani Anety Staniaszek- kierownik apteki MEDEST II w Kutnie, uczniowie mieli możliwość bliższego poznania zawodu farmaceuty  oraz obejrzenia apteki „od podszewki”.
      Podczas wizyty dzieci poznały pomieszczenia wchodzące w skład apteki.  Okazało się, że kryje ona wiele fascynujących miejsc, których na co dzień nie mają możliwości zobaczyć pacjenci. Jednym z nich było pomieszczenie zwane recepturą, w której farmaceuci przygotowują lekarstwa na zamówienie. Uczniowie pod czujnym okiem Pani farmaceutki mogli wcielić się w role aptekarzy przygotowując krem z witaminą E.
Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentowany asortyment lekarstw oraz uczestniczyły w pogadance, podczas której panie farmaceutki opowiadały uczniom o swojej pracy. W rozmowie uczniowie przypomnieli zasady i reguły bezpiecznego stosowania leków oraz rozmawiały na temat zdrowia i profilaktyki. Dowiedzieli się także jak lekarstwa należy przechowywać i co z nimi robić, gdy są przeterminowane. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pań farmaceutek, zadawali pytania oraz dzielili się własną wiedzą i spostrzeżeniami. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
     Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie, poświęcony czas i wprowadzenie w tajniki ważnej i bardzo odpowiedzialnej pracy farmaceuty.

Bogatsi o nowe doświadczenia, przeżycia oraz wiedzę wróciliśmy do szkoły dzieląc się wrażeniami z wyjazdu.

Autor: M. Gapińska, B. Kuś