„Dobrze Cię widzieć”- ogólnopolska kampania społeczna - 26.02.2019 r.

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa w Witoni uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć” w ramach projektu „Bezpieczna droga”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.

Organizatorem akcji jest Fundacja Narodowego Dnia Życia, materiały współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

W ramach projektu każdy uczeń naszej szkoły otrzymał kamizelkę odblaskową, a wychowawcy klas  podczas zajęć warsztatowych wyposażyli dzieci w niezbędną wiedzę dotyczącą prawidłowego poruszania się w ruchu drogowym.

Szczególnie podkreślano fakt  konieczności  używania  kamizelek odblaskowych podczas poruszania się w ruchu drogowym o zmroku i nocą, gdyż to one umożliwiają dostrzeżenie dzieci w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód oraz utratą życia lub zdrowia.
7 odblaskowych rad drogowych:

1. Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.
2. Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza, albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.
3. Ale pamiętaj: idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.
4. Jeśli idziesz poboczem lub jezdnią, to idź lewą stroną drogi, tak żebyś widział nadjeżdżający samochód.
5. Jeśli idziesz z kolegą lub koleżanką, to idź jeden za drugim.
6. Z drogi dla rowerów korzystaj tylko jak nie ma chodnika lub pobocza.
7. Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.

Mamy nadzieję, iż podjęte działania w ramach kampanii "Dobrze Cię widzieć" wpłyną na przestrzeganie przez naszych uczniów zasad ruchu drogowego, a tym samym przełożą się na ich bezpieczeństwo, które jest priorytetem naszej szkoły.

Autor: A. Ślepecka