„Rozmowy o sprawach trudnych” w bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy- 28.01.2019r.

Pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza, podczas których rozmawiali
o niepełnosprawności.

Dzieci wysłuchały opowiadania Małgorzaty Musierowicz pt. „Tęcza”. Omówienie postaw bohaterów opowiadania względem niewidomego kolegi, skłoniło pierwszoklasistów do refleksji nad trudnym tematem jakim jest niepełnosprawność. Uczniowie rozmawiali również na temat rodzajów niepełnosprawności oraz poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „Jakie bariery ma do pokonania człowiek z określoną dysfunkcją?”

W drugiej części spotkania pierwszoklasiści obejrzeli książki w języku braila, próbowali porozumieć się ze sobą w języku migowym
oraz rysować z zasłoniętymi oczami. Poprzez udział w różnorodnych ćwiczeniach uczniowie mieli możliwość poznania codziennych problemów ludzi z niepełnosprawnościami.

Podsumowaniem zajęć była rozmowa o uczuciach, jakie towarzyszyły dzieciom przy tym „eksperymencie”.
Z całą pewnością słowa „Nikt nie jest lepszy od nikogo” zostaną w sercach dzieci na bardzo długo.

Autor: M. Gapińska, B. Kuś,