Wycieczka do Warszawy-7.11.2018 r.

W środę 07.11.2018 roku uczniowie klas  VI- III gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Warszawy.

Pobyt w stolicy rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego- najważniejszego w Polsce miejsca upamiętniającego wydarzenia z 63 dni walk w  1944 roku. Na wystawach muzealnych można było podziwiać starodawne maszyny do pisania, stroje powstańców, broń oraz wiele dokumentów i rekwizytów z okresu II wojny światowej. Wspomnienia z lat wojny i okupacji zostały przedstawione za pomocą multimedialnych pokazów. Słuchając wypowiedzi osób,  które doświadczyły  terroru wojny i okupacji, oglądając drastyczne zdjęcia z powstania warszawskiego,  uświadomiliśmy sobie jak wielkie cierpienie i straty niosły za sobą działania wojenne.
Kolejnym punktem zwiedzania Warszawy było odwiedzenie Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Na miejscu mieliśmy okazję zobaczyć kilkanaście miniatur warszawskich zabytków, m.in. Pałac Saski, Teatr Letni, Żelazną Bramę oraz posłuchać  historii z nimi związanych. Spacer po Starym Rynku, Krakowskim Przedmieściu pozwoliły nam na podziwianie piękna stolicy i zdobycie wiedzy o najważniejszych miejscach w Warszawie. Na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza dowiedzieliśmy się o najważniejszych wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości po latach zaborów. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przypomnieliśmy sobie o zasługach wielkich Polaków.
Po pobycie w Złotych Tarasach największej galerii handlowej w mieście, gdzie spożywaliśmy posiłek, udaliśmy się do Teatru Roma.
Spektakl „Piloci” , który mieliśmy przyjemność oglądać to pełen emocji musical o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30  i 40 ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci.

Cały dzień w Warszawie upłynął w ciekawy sposób. Każde z odwiedzanych przez nas miejsc skłaniało do refleksji o historii Polski i  umacniało w przekonaniu o potędze naszej ojczyzny. Na każdym z nas największe wrażenie wywarł musical, który w piękny i zachwycający sposób pokazał dzieje naszego narodu i problemy, z którymi mierzyli się zwykli ludzie żyjący w okresie wojny.

Autorzy: Marta Wiśniewska kl. IIIG, Jan Jędrzejczak