Wieczornica Patriotyczna z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – 08.11.2018 r.

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!..” (Edward Łojan) – to motto IV odsłony szkolnego Święta Niepodległości.

„11 listopada to dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. To święto łączy wszystkich Polaków -  mieszkańców małych wsi i miast. Nasza przeszłość zobowiązuje nas szczególnie do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii, gdyż o Polskę walczyli nie tylko wojownicy, ale „walczyli o nią i dla niej -  rycerze słowa, barw i dźwięków, szermierze myśli, nauki i wiedzy”. Będziemy tyle znaczyć, na ile potrafimy być odrębni i na ile potrafimy wnieść swój wkład w tworzenie wspólnego domu.”tymi słowami dyrektor Szkoły Podstawowej, p. Urszula Graczyk, rozpoczęła Wieczornicę Patriotyczną, przygotowaną we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Witoni. Wieczór z pieśnią i słowem był szczególnym hołdem złożonym wszystkim, którzy walczyli o utrzymanie naszej tożsamości narodowej, dla których patriotyzm był dobrem najwyższym.

Drgnienia serc publiczności rozbudziły utwory muzyczne w wykonaniu orkiestry z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie pod batutą Grzegorza Kołodziejczaka. Publiczność wysłuchała „Poloneza warszawskiego” T. Sygietyńskiego, wiązki pieśni legionowych oraz kompozycji wybranych utworów Fryderyka Chopina.Koncert wzbudził w sercach zgromadzonych niezwykłe doznania i wzruszenie.

Wieczorne świętowanie 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uświetnił kolejno taniec z flagą, przygotowany przez dzieci z klasy IIIa oraz p. Krzysztofę Witczak. Społeczność szkolna tradycyjnie już przygotowała na tę uroczystość poruszający montaż słowno-muzyczny o dwóch wielkich Polakach, pochodzących z naszej małej ojczyzny tj. Witoldzie Zglenickim – polskim Noblu oraz Ignacym Kamińskim – pośle na sejm, działaczu społecznym i rzeźbiarzu. Nad przygotowaniem części artystycznej czuwała p. Jolanta Łuczak oraz p. Violetta Olesińska.

Pięknie zaprezentowała się też młodzież z sekcji muzycznej z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witoni.

Niespodzianką dla przybyłych gości był test niepodległościowy – każdy chętny mógł zmierzyć się z zadaniami, pytaniami dotyczącymi odzyskania przez Polskę niepodległości. Opiekę nad konkursem sprawowali p. Jan Jędrzejczak i p. Radosław Woźniak.

Na wieczornicę przybyło wielu gości, wśród nich: Wójt Gminy Witonia – p. M. Włodarczyk, ks. Proboszcz Zbigniew Olton, sekretarz gminy – p. K. Gonera, kierownik GOPS – p. Z. Krawczyk, przyjaciele szkoły oraz – bardzo licznie – mieszkańcy gminy.

Wieczór zakończyło granie i śpiewanie młodzieży z zespołu muzycznego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Witoni oraz występ chóru seniorów „Witonianki”.

Wszyscy uczestnicy wielokrotnie powtarzali, że dzięki wspaniałej scenografii i uroczystej atmosferze spotkania przenieśli się w przeszłość naszej ojczyzny. Podziękowania kierowali pod adresem uczniów, którzy zachwycili swą aktorska grą oraz pod adresem organizatorów.

Panie dyrektor U. Graczyk i I. Jędrzejczak podziękowały wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia.

Bardzo cieszy nas fakt, że w naszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele różnych pokoleń oraz grup i organizacji działających na terenie gminy Witonia.

Autor: Urszula Graczyk, Dorota Wojciechowska-Jabłońska