Europejski Dzień Języków - 26.09.2018 r.

W czwartek, 26 września w krajach Unii Europejskiej obchodzony był Europejski Dzień Języków. Jak zwykle na zajęciach języka obcego w tym dniu nie zabrakło atrakcji i konkursów.

Tradycja obchodzenia Europejskiego Dnia Języków (ang. European Day of Languages) w krajach członkowskich narodziła się po raz pierwszy w 2001 roku. Wydarzenie to ma na celu głównie: propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy, ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków i propagowanie nauki języków obcych przez całe życie.

W naszej szkole uczniowie klas 4 i 5 obchodzili ten dzień poprzez wybór pozdrowień w jednym z 24 języków urzędowych UE i następnie wykonanie plakatu z kolorowymi pozdrowieniami. W klasie 5A dodatkowo przeprowadzono quiz sprawdzający wiedzę na temat historii i ciekawostek dotyczących języków. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że najstarszym pismem jest pismo klinowe, a hasła języka migowego uczonego w poszczególnych krajach różnią się. Największą ilość punktów w klasie zdobyła uczennica Judyta Suska, która w ramach wygranej otrzymała podręczny słownik polsko-angielski.

W klasie 3B uczniowie starali się odnaleźć odgłosy wydawane przez różne zwierzęta w języku danego kraju. Np. kukuryku w języku hiszpańskim to quiquiriqui.  Następnie każdy uczeń wybierał ulubioną wersję i zapisywał w dymku obok danego zwierzątka. Śmiechu było co niemiara.

Owoce naszej pracy można do końca tygodnia oglądać w gablotach obok sali 2 Gimnazjum. Dziękujemy wszystkim uczniom za czynny udział, a zwycięzcom konkursów gratulujemy.

Autor: Radosław Woźniak