Odchudzamy szkolne plecaki! - 05.10.2018 r.

W związku z Ogólnopolskim Dniem Tornistra, który obchodzony był 1 października uczniowie klas I-III zainaugurowali projekt pod nazwą Miesiąc Ważenia Tornistrów.

Podczas ważenia tornistrów dzieci zapoznały się z wiadomościami dotyczącymi prawidłowej wagi tornistra. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących utrzymania właściwej postawy ciała.

Przeprowadzone badanie profilaktyczne miało zwrócić uwagę uczniów na istotę odpowiedniej wagi tornistra szkolnego.

Zgodnie z opinią wielu lekarzy specjalistów ciężar, który nie przekracza 10% wagi ciała ucznia jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powinien wywołać szkodliwych skutków zdrowotnych.

Aby zapobiec wadom postawy wśród dzieci, przy zakupie tornistra/plecaka warto zwrócić szczególną uwagę na:

- materiał z jakiego plecak/tornister jest wykonany, a tym samym wagę pustego plecaka/tornistra,

- szerokie, regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu,

- usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców,

- zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

W codziennym użytkowaniu plecaka/tornistra przez dziecko należy także:

• - codziennie kontrolować zawartość tornistrów, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów jak zabawki, gry komputerowe, itd.,
  • - zwracać uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru,
  • - podczas pakowania sprawdzać, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne następnego dnia podczas zajęć,
  • - ustalać z nauczycielami ilość niezbędnych pomocy dydaktycznych, a także możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników
    w szkole,
  • - kupować zeszyty w miękkich okładkach,
  • - zwracać uwagę na to, aby dziecko nosiło tornister/plecak na obu ramionach.

Autor: Zespół edukacji wczesnoszkolnej