Na Piastowskim Szlaku - 25.09.2018 r.

25 września 2018 roku uczniowie klas piątych udali się na wycieczkę do Gniezna - Ostrowa Lednickiego - Biskupina tzw. Szlakiem Piastowskim.

Pierwszym punktem w programie wycieczki było Gniezno, gdzie uczestnicy wyjazdu udali się do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha. Zwiedzając ją mogli zobaczyć min. sarkofag św.Wojciecha oraz drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pani przewodnik. Była to dla nich niezapomniana lekcja historii. Po obejrzeniu i zwiedzeniu Katedry uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego - pierwszego Króla Polski.

Kolejnym miejscem na Szlaku Piastowskim był Ostrów Lednicki. Wyspa o powierzchni 7,5ha, położonej na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowane są ruiny siedziby księcia Mieszka I, Świątyni Chrztu Polskiego oraz czterech innych grodów średniowiecznych, liczne zabytki drewniane i murowane. Uczestnicy na wyspę dopłynęli promem.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Rezerwacie Archeologicznym w Biskupinie, gdzie piątoklasiści mogli zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e. Były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej. Dodatkową atrakcją była lekcja warsztatowa "Szklane historie – warsztaty wyrobu paciorków". Na zajęciach uczestnicy dowiedzili się w jaki sposób powstawały w pradziejach szklane paciorki i skąd przywędrowały one na teren dzisiejszych ziem polskich i samego Biskupina. Technika wytopu szkła jest niebezpieczna i trudna, dlatego uczniowie lepili na wzór autentycznych zabytków paciorki z kawałków kolorowej modeliny i mozaikowych oczek. Własnoręcznie wykonany naszyjnik stał się pamiątką z zajęć.

Oczywiście jak każda dobra wycieczka nie mogło obyć się bez wizyty w McDolands, gdzie piątoklasisći zatrzymali się na podwieczorek.

Wycieczkę uznajemy za bardzo udaną i czekamy na kolejne.

Autor: Sebastian Petrykowski